Powstanie 9 nowych przejść granicznych między Ukrainą a Unią Europejską Fot. wikipedia.org

Powstanie 9 nowych przejść granicznych między Ukrainą a Unią Europejską

Na granicy Ukrainy z państwami Unii Europejskiej powstanie nowych 9 przejść granicznych, a 13 będzie modernizowano. Poinformował o tym podczas posiedzenia rządu, 22 sierpnia, premier Ukrainy Denys Szmyhal.

– Większość prac planujemy wykonać na granicy z Polską. Jest porozumienie, że Ukraina otrzyma 160 mln euro pożyczek uprzywilejowanych od polskich partnerów na remonty dróg, punkty kontrolne i zakup skanerów – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Ukraiński premier również przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podczas wizyty delegacji rządowej w Bukareszcie Ukraina uzgodniła z Rumunią, że wspólnie będzie rozwijać drogi dojazdowe i infrastrukturę kolejową, a także będzie zmierzać w stronę uproszczenia kontroli granicznej.

– Mamy porozumienie o przeładunku ukraińskich produktów w portach morskich i rzecznych Rumunii oraz o współpracy w portach naddunajskich – zaznaczył Denys Szmyhal.

Jednym z zadań, według ukraińskiego szefa rządu jest stworzenie wspólnych kontroli celnych i granicznych z krajami Unii Europejskiej. Oznacza to, że będzie jeden punkt kontrolny, w którym będą pracować przedstawiciele obu państw.

– W ten sposób osiągamy większą integrację z przestrzenią europejską, przyspieszamy logistykę i minimalizujemy korupcję. Realizujemy projekt pilotażowy na granicy polsko-ukraińskiej. Podczas wizyty w Bukareszcie Ukraina złożyła stronie rumuńskiej także odpowiednią ofertę – podsumował premier Ukrainy.

źródło: na podstawie kmu.gov.ua

X