Wspólna platforma mediów polonijnych

Wspólna platforma mediów polonijnych

Grupa 30 dziennikarzy polskich i polonijnych z różnych części Europy przyjechała w połowie lipca do podlubelskiego Nasutowa na tygodniowe warsztaty dziennikarskie. Cel – pogłębienie wiedzy z zakresu audio, wideo, dziennikarstwa prasowego oraz internetowego, a w efekcie stworzenie i funkcjonowanie bloga polonijnego środowiska prasowego. Jedynego takiego narzędzia w Internecie.

„Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą” – tak brzmiał tytuł pierwszego etapu warsztatów dziennikarskich zorganizowanych przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich oraz Europejski Dom Spotkań Fundacji „Nowy Staw” w Nasutowie w ramach projektu współpracy z Polonią i Polakami za granicą przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Drugi już na początku września odbędzie się Krakowie, Krynicy i Nowym Sączu.

Lubelskie szkolenia zgromadziły dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizji internetowej zarówno z całej Ukrainy, jak i z innych zakątków Europy. Do Lublina przyjechali dziennikarze z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Koordynatorem szkolenia był Michał Wójcik z Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw. Partnerem medialnym szkoleń był także Kurier Galicyjski, który w minionym roku wraz z Fundacją Instytut Studiów Wschodnich był współorganizatorem podobnych warsztatów dla mediów polskich na Ukrainie.

 

Podczas kręcenia filmiku tematycznego (Fot. Oskar Plonka)Radio. Telewizja. Internet.
Uczestnicy warsztatów, w tym autorzy niniejszej publikacji, zostali losowo podzieleni na cztery grupy: warsztaty radiowe, telewizyjne i dwie grupy dziennikarzy internetowych (warsztaty cross-media).

Wprowadzając do warsztatów cross-media, Łukasz Minkiewicz zaprezentował na konkretnych przykładach podstawowe gatunki dziennikarstwa internetowego. Czyli czym się różni tytuł gazetowy od tytułu artykułu internetowego, jaki powinien być dobry tytuł i lead, by dał się odnaleźć w wyszukiwarce internetowej i jak ważnym elementem wirtualnej publikacji są zdjęcia. Następnie wieloletni fotograf Wojciech Jargiło opowiedział o fotografii prasowej i zaprezentował przykładowe zdjęcia. Na praktycznych zajęciach z aparatami cyfrowymi każdy mógł się przekonać, że dobra fotografia prasowa powinna przekazywać treść artykułu, pokazywać dynamikę i konkretny stan rzeczy. Pracując przy blogu czy stronie internetowej nie można też ominąć podstaw HTML-u. Poznaliśmy więc m.in. co to są znaczniki HTML, w jaki sposób wpisuje się tekst na stronach internetowych, czego unikać, aby strona internetowa nie odstraszała internautów.

We współczesnych mediach liczy się nie tylko słowo pisane, ale także dźwięk i obraz. Dlatego każda z grup otrzymała podstawową wiedze na temat nagrywania plików audio i wideo do internetu. Wspólnie z Magdaleną Gnyp-Ścigocką i Agnieszką Sygacz, każda grupa nakręciła i zmontowała króciutkie filmiki tematyczne o szkoleniach i misji, jaką wykonują media polskie i polonijne za granicą.

 

Spotkanie z przedstawicielami TVP Polonia (Fot. Oskar Plonka)Współpraca z TVP Polonia
Poszczególne grupy odwiedziły też Radio Lublin i TVP Lublin. W siedzibie rozgłośni obejrzeliśmy pomieszczenia studyjne, redakcyjne i techniczne. Podczas wizyty zauważyliśmy jakie możliwości zbierania informacji z różnych źródeł, a także transmitowania wydarzeń na żywo i przegrywania do innych stacji radiowych daje współczesna technika. Warunki pracy mediów regionalnych poznaliśmy również w studiu telewizji lubelskiej. Odwiedziliśmy studio główne, gdzie można nagrywać audycje z gośćmi, wiadomości, programy typu talk-show z dużą liczbą widzów.

Najważniejszym punktem wizyty w TVP Lublin było spotkanie z przedstawicielami TVP Polonia. Autorzy programu „Polonia 24” Marcin Sępiak i Paulina Konieczna zaproponowali uczestnikom warsztatów szkoleń współpracę, polegającą na przysyłaniu ciekawych tematów i gotowych materiałów z miejsc swojego zamieszkania. Padły także obietnice o przeprowadzeniu szkoleń w Akademii Telewizyjnej przy TVP S. A.

 

Debata na temat przyszłości mediów polonijnych (Fot. Piotr Ziober)Blog polonijny
Na pierwszym spotkaniu podczas tzw. burzy mózgów każdy mógł wypowiedzieć się na temat treści i formy nowopowstającego bloga. Padały różne zdania i propozycje, ale wszyscy doszli do wniosku, że bardzo wąska jest nasza wiedza o tym czym się zajmują, jak mieszkają i jakie mają problemy Polacy za granicą. Zdziwiło nas osobiście to, że Polacy z Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec absolutnie niczego nie wiedzą o Karcie Polaka, a my, Kresowiacy, nie zdajemy sobie sprawy jak dużo Polaków mieszka w tych krajach i przyznaje się do polskości. Wspólnie z koordynatorem bloga Mariuszem Deckertem wyłoniliśmy więc ważne i aktualne tematy m. in. antypolonizm na Zachodzie czy bolączki Polaków na Ukrainie, które wraz z innymi tematami będą rozwijane i aktualizowane na blogu. Ten będzie zrzeszał dziennikarzy z różnych części świata i pokazywał problemy, z którymi borykają się na co dzień Polacy mieszkający poza granicami kraju. Hasłem przewodnim bloga będzie cytat: „Gdziekolwiek jesteś – tam jest Polska”.

– W ramach projektu tworzymy blog, do którego piszą dziennikarze mediów polonijnych z sześciu państw, ze Wschodu i Zachodu Europy. To ma być platforma wymiany informacji i doświadczeń, miejsce gdzie można przeczytać dobre teksty o tematyce polonijnej oraz poznać problemy i tajniki pracy dziennikarza polskiego za granicą. Mam nadzieję, że to narzędzie będzie przydatne wszystkim tym, którzy tworzą polskie słowo poza granicami naszego kraju – podsumował Michał Wójcik, jeden z organizatorów projektu, przedstawiciel Europejskiego Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw.

W przedostatnim dniu lubelskiej części warsztatów zorganizowano transmisję online debaty na temat przyszłości mediów polonijnych. Rozmowę moderował Sergiusz Kieruzel, dyrektor Europejskiego Domu Spotkań w Nasutowie, były dziennikarz drugiego programu Telewizji Polskiej. Dziennikarze z różnych krajów przedstawiali swoje wizje rozwoju mediów polonijnych. Wszyscy wyznali, że polonijne media mają swoją misyjność i różnią się od mediów komercyjnych. Media polonijne powinny kreować społeczeństwo, być jego siłą napędową i pomagać w zrozumieniu informacji.

 

Warsztaty bębniarskie (Fot. Oskar Plonka)Integracja
Organizatorzy warsztatów przewidzieli także część integracyjną, rozumiejąc że jednym z ważnych celów jest nawiązanie kontaktów, dzielenie się doświadczeniem i współpraca redakcji mediów polskich i polonijnych za granicą. Dlatego każdego wieczoru po zajęciach wspólnie piekliśmy kiełbaski przy ognisku i śpiewaliśmy polskie piosenki. Wielką frajdę doznaliśmy podczas warsztatów bębniarskich. Każdy mógł spróbować gry na bębnach różnej wielkości oraz innych ciekawo brzmiących instrumentach muzycznych, które przywiozła nam mieszkanka Nasutowa. Także mieliśmy grę terenową „Uliczkami Lublina” i wolny czas na zwiedzanie Rynku i Starówki w Lublinie.

– Szkolenie w Nasutowie było interesujące z kilku względów. Zarówno tych merytorycznych, technicznych, jak i integracyjnych. Wymieniliśmy się doświadczeniami z zakresu dziennikarstwa polskiego za granicą, dobrze poznaliśmy ludzi, którzy je tworzą. Z przyjemnością przyjadę do Małopolski na drugą część projektu – podzielił się wrażeniami Dariusz Stańczyk, dziennikarz gazety „Polonia Berlin”.

Na zakończenie podsumowano pierwszy etap szkoleń. Uczestnicy wypełnili ankiety, w których wskazywali to, co dały im warsztaty i jakie mają pomysły na ich drugą cześć. Wskazywali, jakimi elementami dziennikarskiego rzemiosła byli by zainteresowani najbardziej i jaka tematyka była by dla nich korzystna w przyszłości. Za niespełna miesiąc wszyscy spotkają się podczas drugiego etapu szkoleń w Krakowie, Nowym Sączu i Krynicy-Zdrój. Wezmą też udział w XXIII Forum Ekonomicznym w Krynicy, które rozpocznie się już 3 września.

Eugeniusz Sało, Piotr Ziober


Obejrzyj galerię:

Warsztaty dziennikarskie w Lublinie 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X