Poświęcenie kościoła w Czyszkach

23 maja br. ks. bp Marian Buczek poświęcił odremontowany kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Czyszkach (powiat mościski), a także wybudowaną dzwonnicę, powiększony plac wokół kościoła oraz nową drogę procesyjną.

Na uroczystość odpustową Zesłania Ducha Świętego przybyli ks. prałat Andrzej Malik z Tarnopola, o. Wsewołod Cebulski z cerkwi prawosławnej, kapłani z sąsiednich parafii, siostry służebniczki NMP z Krysowic, parafianie miejscowi obrządku prawosławnego oraz mieszkańcy sąsiednich wiosek. Wszystkich zebranych powitał ks. Paweł Antolak, proboszcz parafii Krysowice do której należy wioska Czyszki.

Podczas homilii ks. bp Marian Buczek mówił o wielkiej mocy jaką posiada Duch Święty. „Niech Duch Święty będzie zawsze w waszych sercach. Módlcie się do Niego i on wam zawsze podpowie co trzeba czynić aby być blisko Boga” – zaznaczył biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Kilka lat temu parafianie z Czyszek ofiarnie przystąpili do prac remontowych kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego. W krótkim okresie czasowym został ogrodzony powiększony teren wokół kościoła, wybudowano nową dzwonnicę oraz gruntownie odremontowano kościół.

Eugeniusz Sało

Historia kościoła w Czyszkach
W 1925 roku na niewielkim wzgórzu podarowanym przez hrabiego Stadnickiego z Krysowic rozpoczęto budowę kościoła. Rzymscy katolicy z własnych funduszy postawili ten mały kościół, aby służył ich wspólnocie. Jednak na pełne wykończenie zabrakło funduszy i nie postawiono już sygnaturki, która jest narysowana na planach kościoła.

22 maja 1927 roku, w święto Zesłania Ducha Świętego, kościół został poświęcony. Księża dojeżdżali z Mościsk z klasztoru oo. redemptorystów.

W 1965 roku kościół został zamknięty, ale nie zamieniono go w magazyn, ani w dom kultury. Stał pusty i niszczał. Ludzie potajemnie odprawiali w kościele majowe nabożeństwa.

Ponownie został otwarty 7 października 1989 roku i obecnie służy wspólnocie. Czyszki należały do parafii Mościska, gdzie proboszczem był ks. Józef Legowicz. Czyszkami opiekował się ks. Celestyn Derunow, wikariusz w Mościskach, który często pieszo przychodził do Czyszek na nabożeństwa. W 1991 roku proboszczem w Czyszkach został ks. Andrzej Malig, który przybył z diecezji tarnowskiej. Do Czyszek należały też Radenice i Czyżowice.

W 1996 roku połączono Czyszki z parafią Strzelczyska, gdzie proboszczem był ks. Andrzej Rams. W 1999 roku nastąpił podział parafii Strzelczyska, z której wydzielono nową parafię Krysowice, do której należą od tego czasu Czyszki. Nowym administratorem został ks. Paweł Antolak, który od 2001 roku jest proboszczem.

W 2000 roku rozpoczął się generalny remont kościoła od wymiany stropu, całego dachu i wybudowaniu na kościele brakującej sygnaturki. Wyremontowano zakrystię, wymieniono okna i drzwi w kościele. Wybudowano nową dzwonnicę, odwodniono teren, wymieniono tynki wewnątrz kościoła, pomalowano kościół, zrobiono boazerię wewnątrz kościoła i odnowiono ołtarz główny. Zrobiono nową elewację zewnętrzną kościoła i pomalowano kościół na zewnątrz. Z kostki brukowej zrobiono drogę procesyjną, parking i nowe schody. Uporządkowano teren wokół kościoła.

Wszystkie te prace były możliwe dzięki wielkiej ofiarności parafian z Czyszek, którzy składali ofiary i z oddaniem pracowali na rzecz kościoła. Wielkie zasługi w organizowaniu prac budowlanych ma Stanisław Jop z Czyszek, który mobilizował wszystkich do wytężonej pracy i wraz z Radą Parafialną zorganizował odbudowę.

Tekst ukazał się w nr 11 (231) 16-29 czerwca 2015

{gallery}gallery/2015/kosciol_czyszki{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X