Posiadacz Karty Polaka otrzyma obywatelstwo RP po roku?

Traktowanie posiadaczy Karty Polaka na zasadach zbliżonych do polskich obywateli i możliwość uzyskania obywatelstwa po roku przez tych, którzy chcą w Polsce zamieszkać – takie zmiany w ustawie o Karcie Polaka przedstawił szef komisji łączności z Polakami Michał Dworczyk (PiS).

Przedstawiając propozycje zmian na środowym posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą Dworczyk zastrzegł, że są to na razie tylko założenia na etapie prac przedlegislacyjnych. Jak mówił, chciałby, by inicjatywę w sprawie nowelizacji ustawy podjęła cała komisja. Członkowie komisji otrzymali opis zmian, projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka mają otrzymać wkrótce.

Dworczyk proponował, by w projekcie noweli znalazły się zapisy pozwalające na traktowanie posiadaczy Kart Polaka na zasadach zbliżonych do obywateli polskich. „Dzięki temu tworzymy m.in. podstawę prawną do tego, by w sytuacjach tak dramatycznych, jak mieliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, można było przeprowadzić ewakuację z Donbasu, a potem udzielać długoterminowej pomocy, jak w przypadku obywateli RP” – tłumaczył.

Wśród zaproponowanych zmian znalazła się możliwość uzyskania obywatelstwa polskiego przez posiadaczy Karty Polaka, którzy chcieliby osiedlić się w Polsce. „Takie osoby mogłyby po roku uzyskać polskie obywatelstwo, a w międzyczasie, oczywiście, w zależności od możliwości budżetowych państwa polskiego i uchwalonego na dany rok budżetu, ubiegać się o pomoc w zaadaptowaniu się w Polsce, dopłaty do wynajmu mieszkania, kursy doszkalające itd.” – mówił przewodniczący komisji.

Podczas posiedzenia wybrano dwóch wiceprzewodniczących, którzy uzupełnią skład prezydium komisji. Wiceszefami zostali Małgorzata Gosiewska i Artur Górski. W prezydium obok Dworczyka jako przewodniczącego zasiadają też Leonard Krasulski (PiS), Wojciech Ziemniak (PO) i Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15).

Od 29 marca 2008 r. – dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka – do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o Kartę Polaka. Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej wniosków (ok. 63 tys.) złożono na Białorusi, na Ukrainie (ok. 60 tys.), w krajach bałtyckich (m.in. na Litwie 5917, na Łotwie 1562). Na terytorium Federacji Rosyjskiej złożono 3665 wniosków, a w Kazachstanie – 1828.

Źródło: zw.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X