Porozumienie kolędą wyśpiewane

Porozumienie kolędą wyśpiewane

Pomimo tego, że do Lwowa przyjechała tylko połowa zespołu, ich występ podbił publiczność i został przyjęty z ogromnym aplauzem: sześć osób z grupy śpiewaczej Drewno z Zielonej Góry wzięło udział w XIV Festiwalu „Wielka Kolęda”, który odbywał się w dawnym kościele dominikanów we Lwowie.

W imprezie festiwalowej uczestniczyły chóry i zespoły ze Lwowa, a także z innych miast Ukrainy. We czwartek 24 stycznia, zgodnie z regulaminem festiwalu, zespół Drewno miał przedstawić swój dwudziestominutowy program. Poprzez udział polskiej grupy festiwal zyskał rangę festiwalu międzynarodowego.

W przededniu oficjalnego występu, grupa Drewno zaśpiewała w katedrze łacińskiej we Lwowie. – Jesteśmy zachwyceni Lwowem i jesteśmy bardzo wzruszeni, że mogliśmy tutaj śpiewać – powiedziała na zakończenie występu w katedrze przedstawicielka zespołu. – Jest to dla nas wielka przygoda, bo wielu z nas jest pierwszy raz na Ukrainie.

W ramach występów festiwalowych, grupa Drewno zaśpiewała kolędę „Oj maluśki”, starą pieśń ukraińską „Oj stoit jawir”, utwór bożonarodzeniowy „A Boh Adama stworyw rukamy”, pieśń „Od Kijewa” oraz jedną pieśń w języku białoruskim.

– Śpiew w języku ukraińskim, białoruskim czy w językach bałkańskich jest dla nas dużym wezwaniem, bo nikt z nas nie mówi na co dzień w tych językach. Uczymy się języków z repertuaru, który na bieżąco przerabiamy. Porozumiewamy się z naszymi odbiorcami poprzez energię, którą niesie melodia i słowa pieśni przez nas wykonywanych – powiedział Kurierowi Artur Wiszniewski.

 

Podczas Festiwalu "Wielka Kolęda" (Fot. Maria Basza)– Grupa wykonuje mało pieśni polskich, ponieważ w ogóle jest mało pieśni polskich dla wielu głosów. Polacy to przede wszystkim soliści, – zaznaczyła Ewa Andrzejewska z zespołu Drewno. – Pochodzę z Wielkopolski, ale dzięki pieśniom udało mi się poznać piękno kultury ukraińskiej. Zawsze chciałam tutaj przyjechać i pewnie większość zespołu też, – dodała.

Zespół Drewno wykonuje tzw. śpiew biały. Jest to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem. Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej, spotykany w muzyce folklorystycznej wielu zakątków świata. Biały śpiew występował w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Bułgarii. Obecnie można zaobserwować powrót do białego śpiewu, jako części muzyki folkowej, ale także, jako spontanicznej formy ekspresji.

Grupa Drewno powstała po warsztatach prowadzonych przez Fundację OVO dla Kultury i Edukacji, w październiku 2009 roku. Nazwa wzięła się z zachwytu ukraińską grupą Drevo oraz z tego wszystkiego, co można kojarzyć z drewnem: ciepła, tradycji, czasu, przemijania. Jest to grupa amatorska, połączona pasją. Zespół Drewno nie pobiera żadnych opłat za swoje koncerty.

Koszty podróży i pobytu zespołu Drewno we Lwowie dofinansował Urząd miasta Zielona Góra oraz regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Maria Basza
Tekst ukazał się w nr 2 (174) 29 stycznia – 11 lutego 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X