Pomoc w czasie pandemii seniorom w Równem

W największej grupie ryzyka zachorowania na COVID-19 są seniorzy. Najtrudniej jest samotnym i chorym osobom. To im w czasie pandemii wolontariusze niosą pomoc i wsparcie.

W ramach projektu „Nie jesteś sam” polskim seniorom z miasta Równego i obwodu rówieńskiego pomaga młodzież z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem.

81-letnia pani Izabela mieszka sama w Zdołbunowie w obwodzie rówieńskim. Praktycznie nie wychodzi z domu. Ma chore nogi i problemy z chodzeniem, nawet po mieszkaniu. W ramach akcji „Nie jesteś sam” otrzymała nowy piekarnik, blender i czajnik elektryczny.

– Nie myślałam, że może tak być. Prosiłam tylko o czajnik, bo na moją emeryturę trzy tysiące hrywien to bardzo drogo. A tutaj taka pomoc duża. Brak mi słów. Cieszę się, że moja ojczyzna nie zapomniała, że są Polacy tutaj – powiedziała Izabela Wojtynowska, Polka ze Zdołbunowa.

Dzięki pomocy wolontariuszy 71-letnia pani Bolesława z Kostopola w obwodzie rówieńskim ma teraz nową kuchnię i lodówkę. Jak sama mówi – to nieoceniona pomoc w trudnych czasach pandemii.

– Pomagają wolontariusze. Bardzo nam pomagają. Niech im Pan Bóg da zdrowie za ich pomoc Polakom na Ukrainie – zaznaczyła Bolesława Romaniuk, Polka z Kostopola.

Takie spotkania i rozmowy przynoszą seniorom radość, a wolontariuszom – inspirację do dalszych działań.

– Zajmowałam się rodziną, w której starszy pan jest leżący, opiekuje się nim jego żona. Nie mieli normalnej pralki. Mają tak trudną sytuację, że nie wierzą, iż ktoś może im pomóc. Ale tutaj jesteśmy my. To bardzo wzruszające gdy przynosimy pomoc, a ci ludzie nie wierzą po prostu, że to jest realne – powiedziała wolontariuszka Mariana Jakobczuk.

– Ten projekt pomaga ludziom biedniejszym, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno lodówki czy pralki. Jest to dla mnie nowe doświadczenie, gdy mogę coś zrobić dla takich ludzi, dla naszych Polaków – zaznaczył wolontariusz Jarosław Szykuła.

– Kiedy im mówimy: Polska o nich pamięta, okazuje się, że wiele osób przez całe życie chciało usłyszeć te słowa i właśnie teraz je usłyszeli. Gdy widzę ich oczy, chce się pracować. Bardzo dobrze, że moja rodzina pracuje ze mną. Wszyscy pracujemy. Teraz koronawirus i jest trochę ciężko, jak na wojnie, ale musimy coś robić, musimy pomagać. Jestem człowiekiem. Jestem Polakiem – podkreślił Sergiusz Hrycak, wolontariusz z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury.

To dzięki wolontariuszom z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu im. Tomasza Padury w Równem pomoc do końca roku otrzyma prawie 60 osób.

– Ten projekt różni się od innych akcji tym, że trafia z konkretną pomocą do konkretnych ludzi tu i teraz. Można sobie wyobrazić, że jest to jak maść, którą aplikujemy na bolące miejsca. Ci ludzie otrzymują to, czego właśnie teraz, w czasie pandemii potrzebują najbardziej. A potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale także wsparcia psychologicznego, kontaktu z innymi ludźmi – podsumowała Ewa Mańkowska, założycielka Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem.

Projekt „Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie” jest realizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Projekt jest realizowany w obwodach iwanofrankiwskim, odeskim, rówieńskim i winnickim poprzez działania Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, Ukraińsko-Polski Sojusz im. Tomasza Padury w Równem, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 22 (362), 1 – 14 grudnia 2020
fot. archiwum Sojuszu im. T. Padury
{gallery}gallery/2020/Rowne_pomoc{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X