Polskie przejścia graniczne z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej fot. strazgraniczna.pl

Polskie przejścia graniczne z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej

Podczas konferencji prasowej premier RP Donald Tusk podkreślił, że ważnym zadaniem, które stoi obecnie przed Polską jest zapewnienie pełnej przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej, jeśli chodzi o transporty wojskowe oraz pomoc humanitarną.

– Dla zapewnienia 100 procent gwarancji, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. I to jest kwestia najbliższych godzin. (…) Będziemy wyciągali z tego też praktyczne konsekwencje, tak aby ten ruch, jeśli chodzi o sprzęt, amunicję, środki medyczne i humanitarne docierały tam bez żadnych opóźnień i bez żadnych zahamowań – poinformował polski premier.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że w praktyce będzie oznaczało to inny reżim organizacyjny na przejściach granicznych i drogach dojazdowych, a także torach na granicy z Ukrainą. Jednocześnie Donald Tusk podkreślił, że do tej pory nie było żadnych istotnych kłopotów z transportami wojskowymi czy humanitarnymi przeznaczonymi dla Ukrainy.

źródło: na podstawie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP

Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy jest zaplanowane na 28 marca

X