Polskie doświadczenie w dziedzinie społecznej Fot. OS „Czyste serca Kałusz”

Polskie doświadczenie w dziedzinie społecznej

Organizacja społeczna „Czyste serca Kałusz” w obw. iwano-frankiwskim przeszła pomyślnie test do projektu Komisji przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie zatytułowanego „Model zgłoszenia usług socjalnych w organizacjach pozarządowych”.

Projekt jest wspierany przez Program polskiej pomocy w dziedzinie rozwoju MSZ Rzeczypospolitej. W ramach projektu Eugenia Linnyk, psycholog i pracownik socjalny wspomnianej organizacji i Lubow Fedoryszyn, kierownik oddziału socjalnej opieki ludności Rady miasta Kałusza zwiedziły woj. lubelskie, gdzie uczestniczyły w kilku „okrągłych stołach” i zapoznały się z doświadczeniami polskich kolegów w dziedzinie usług socjalnych w organizacjach pozarządowych.

– Ten projekt służy wymianie doświadczeń organizacji społecznych w Polsce z działającymi na Ukrainie w celu rozwoju usług, które władze proponują organizacjom pozarządowym – wyjaśnia psycholog. – Z doświadczeń naszych sąsiadów upewniliśmy się w potrzebie takiej działalności ze strony władz lokalnych. Ma to na celu poprawę poziomu rodzaju usług, które nadajemy.

OS „Czyste serca Kałusz” funkcjonuje od 2018 r., zarejestrowana oficjalnie od 22 września 2021 r. na kilka zakresów swej działalności. Przede wszystkim jest to kompleksowa pomoc ubogim i słabo zabezpieczonym warstwom ludności; przeciwdziałanie i profilaktyka przemocy w rodzinie; włączenie służb socjalnych i innych organizacji społecznych czy dobroczynnych w celu szerszej pomocy potrzebującym. Jest też zakres ekonomiczny – sortowanie odpadów – zaznacza Eugenia Linnyk.

Fot. OS „Czyste serca Kałusz”

Po wybuchu wojny z Rosją przedstawiciele organizacji wspomogli ponad 13 tys. rodzin. Przekazywano im żywność, środki higieny, odzież, obuwie. Miały również miejsce konsultacje prawne, zarówno indywidualne, jak zbiorowe. W siedzibie organizacji jest kącik dla dzieci, prowadzone są szkolenia i zajęcia dla dorosłych i dzieci. Potrzebę ukierunkowanej działalności organizacji określają pracownicy socjalni.

Organizacja posiada mobilną brygadę pomocy w składzie: pracownik socjalny, psycholog i prawnik, która zajmuje się wypadkami przemocy w rodzinach i innymi sytuacjami kryzysowymi. Odbywają się też planowe wyjazdy na spotkania z przesiedleńcami.

– Uczestnicy naszej organizacji współpracują z lokalnymi władzami, samorządami, osobami publicznymi, organizacjami społecznymi i dobroczynnymi na Ukrainie i poza jej granicami – wyjaśnia Eugenia Linnyk. – Nasi przedstawiciele są członkami młodzieżowej Rady przy Kałuskim samorządzie i Radzie ds. przesiedleńców. OS „Czyste serca Kałusz” jest sygnatariuszem memorandum o współpracy i partnerstwie ds. opracowania i wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1325 „Kobiety, pokój, bezpieczeństwo”. Na terenie organizacji mamy pokój-schronisko na potrzeby uchodźców, wyposażony w najpotrzebniejsze artykuły. Wspólnie z miejscową władzą i z uchodźcami prowadzimy akcje ekologiczne i ulepszanie terenów gminy.

Gdy przedstawiciele Kałusza w ramach tego projektu odwiedzili Polskę, przekonali się, że w każdej gminie część usług może wykonywać jej społeczność. Sprzyja to oszczędności budżetu samorządu, nie wymaga dodatkowych miejsc pracy, a jedynie opłatę usług specjalistów.

– Mają tam miejsca przeznaczone na pobyt dzienny dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ci ludzie mogą tam żyć pełnią życia, rozwijać swe talenty, a nawet – wykonywać pewne prace użyteczne. W tym czasie ich rodziny czy opiekunowie mogą wykonywać pełnoetatowe prace – stwierdza Eugenia Linnyk. – Dla mieszkańców Kałusza przejęcie tych doświadczeń będzie oznaczało wzrost jakości usług socjalnych, nadawanych przez naszą organizację.

Wprawdzie, jak twierdzi Eugenia, pełne wdrożenie doświadczeń polskich kolegów nie jest na razie możliwe z powodu odmienności w ustawach naszych państw. Ale Ukraina jest na drodze do UE i już czyni pewne kroki w doprowadzeniu swego prawodawstwa do poziomu europejskiego.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 1 (437), 19 – 29 stycznia 2024

X