Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Wśród darów znalazły się cztery łóżka przystosowane do leczenia szpitalnego, sprzęt elektroniczny do kompleksowego monitorowania zdrowia pacjenta i środki chroniące przed wirusem SARS-coV-2: maski FFP-3, rękawiczki i ochraniacze na nogi i pulsometry. Pełna wartość darów wynosi 160 tysięcy hrywien.

– Pierwszy kontakt ośrodków medycznych następuje z Fundacją Solidarności Międzynarodowej. Jej siedziba jest w Kijowie, dlatego Konsulat Generalny we Lwowie wspiera fundację w realizowaniu tej pomocy na miejscu. Dary, które przekazaliśmy, są sponsorowane przez fundację, która jest podmiotem powołanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do realizacji pomocy rozwojowej miedzy innymi na Ukrainie – powiedziała konsul Eliza Dzwonkiewicz.

Serhij Kasjan, zastępca lekarza głównego, powiedział, że od 16 maja szpital przyjmuje chorych z podejrzeniami zarażenia wirusem typu korona. Od początku przyjęto 20 chorych z podejrzeniami COVID-19. W tej chwili u pięciu z nich potwierdzono chorobę. Na wyniki badań trzeba czekać od 10 do 12 dni, dlatego chorzy są przez ten czas izolowani w pojedynczych salach szpitalnych. Dopiero po określeniu ich stanu zdrowia lekarze podejmują decyzję, jak dalej będą leczeni chorzy.

Zakup sprzętu medycznego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie szpitala w Sokalu. Fundacja Solidarności Międzynarodowej prowadzi akcję wspierania ukraińskich szpitali w walce z nowym wirusem typu korona na terenie obwodów lwowskiego, czernihowskiego, rówieńskiego, żytomierskiego, winnickiego i w Kijowie.

Wsparcie szpitala w Sokalu odbyło się ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska pomoc”. Przekazanie darów nastąpiło 29 maja 2020 roku w gmachu szpitala.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X