Polska pomoc dla szpitala w Mościskach fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Polska pomoc dla szpitala w Mościskach

Mościska to dziesięciotysięczne miasteczko położone piętnaście kilometrów od granicy z Polską. W centrum znajduje się miejski szpital. Oddziały były w złym stanie, a placówka pilnie potrzebowała nowego sprzętu. W ramach programu „Polska pomoc” Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przeznaczyło na dofinansowanie lecznicy 28 tysięcy euro, czyli ponad 125 tysięcy złotych.

Dyrekcja szpitala kupiła m.in. stół reanimacyjny, pulsoksymetr neonatalny, glukometry, maski do wentylacji płuc, komplety narzędzi operacyjnych. Ponad połowę środków przeznaczono na modernizację oddziału położniczego.

– Nie jesteśmy szpitalem bazowym, działamy przy mościskiej Radzie miejskiej. Szpitale bazowe są finansowane z budżetu państwa, dla nich jest kupowany nowy sprzęt. My natomiast musimy sami pozyskiwać fundusze, aby kupić sprzęt medyczny. Dlatego bardzo się cieszymy z tej pomocy i chcemy podziękować Towarzystwu Kultury Polskiej w Mościskach, naszej Radzie miejskiej i Pani Konsul generalnemu RP we Lwowie – powiedział Andrj Romaniw, zastępca dyrektora szpitala miejskiego w Mościskach.

– To, co dostaliśmy od państwa polskiego, to jest naprawdę wielki krok i wielki dla nas zaszczyt. Nie mieliśmy tego, a bardzo potrzebowaliśmy – dodał dyrektor szpitala Ihor Rudenko.

W szpitalu miejskim w Mościskach co miesiąc przychodzi na świat od 15 do 20 dzieci. Położnictwo to jeden z 8 oddziałów. Są tam też oddziały: terapeutyczny, neurologiczny, pediatryczny, zakaźny, chirurgiczny.

– Ten sprzęt jest dla nas ważny, by lekarze mogli zapewnić wykwalifikowaną opiekę kobietom i wcześniakom – naszym małym pacjentom – zaznaczyła Ołena Łabyk, lekarz oddziału położniczego.

Nowy sprzęt przekazali konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Mościsk Myrosława Pelc i prezes mościskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Henryk Ilczyszyn, którzy w sierpniu tego roku podpisali trójstronną umowę na dofinansowanie placówki.

– W Mościskach ponad 30 procent to są Polacy. Mamy tutaj klasztor, sanktuarium Matki Bożej, mamy polską szkołę z polskim językiem nauczania. Mamy też Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Jestem bardzo wdzięczny, że się udało, że państwo polskie jest dobrym sąsiadem Ukrainy – powiedział Henryk Ilczyszyn, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Mościskach.

– Zakupiony sprzęt umożliwia naszym lekarzom wykonanie jak największej liczby badań, co ułatwia im pracę i w efekcie lepiej leczy ludzi. Najważniejsze jest nowe życie – narodziny dziecka, więc największe dofinansowanie otrzymał oddział położniczy – podkreśliła mer Mościsk Myrosława Pelc.

Celem projektu jest poprawa jakości opieki medycznej dla mieszkańców miasteczka, ale również dla rodaków z Polski i innych podróżujących.

– Ważne jest, że tutaj w Mościskach w pierwszej większej miejscowości, która znajduje się za granicą wjeżdżając od Polski. Ci ludzie, którzy nie daj Bóg trafią do szpitala będą mogli korzystać, ze sprzętu a szczególnie dzieci będą mogły korzystać z dobrego sprzętu. Wierzę, że Mościska staną się dobrym przykładem dla innych miejscowości w okolicy – podsumowała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie.

Projekt „Zakup sprzętu medycznego dla szpitala miejskiego w Mościskach” jest realizowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska Pomoc”.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X