Polska pomoc dla Peczeniżyna fot. Aleksandra Dudinczuk

Polska pomoc dla Peczeniżyna

W ramach realizacji umowy partnerskiej na rok 2022 przedstawiciele gminy Peczeniżyn w obw. iwanofrankiwskim odwiedzili Polskę i wzięli udział w XXII Festynie w Asunach. Delegacja przyjechała na zaproszenie Marty Kamińskiej, wójta gminy Barciany w województwie Warmińsko-Mazurskim.

– Zawsze odczuwaliśmy i odczuwamy wsparcie, które okazują Polacy – opowiada Aleksandra Dudinczuk. – W listopadzie 2012 roku ówczesny przewodniczący rady Peczeniżyna w rejonie kołomyjskim i wójt gminy Barciany podpisali umowę o współpracy, mającej na celu rozwój samorządu lokalnego, przedsiębiorczości, kultury i turystyki. Wielokrotnie przedstawiciele naszej miejscowości odwiedzali Polskę i brali udział w różnych imprezach kulturalnych.

Po reformie decentralizacyjnej na Ukrainie osiedle typu miejskiego Peczeniżyn zostało wybrane jako centrum gminy. Po wyborach nowych władz w gminie Barcianyn wójt Marta Kamińska zaproponowała partnerom z Polski wznowić kontakty. Tak też uczyniono. Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę polscy partnerzy natychmiast zgłosili się z pomocą. Mieszkańcy gminy Barciany przyjęli uchodźców z Ukrainy w swoich domach. A partnerom z Przykarpacia w kwietniu br. Polacy przekazali dla miejscowych strażaków dobrze wyposażony wóz strażacki.

– Na terenie gminy Barciany zamieszkuje wielu Ukraińców – mówi Aleksandra Dudinczuk. – Odbywają się tam różnorodne imprezy kulturalne, w tym i festyny w Asunach. Podczas ostatniej imprezy udział wzięły panie z naszej miejscowości – śpiewaczki ludowe Oksana Atamaniuk i Maria Jawdoszniak.

Jak twierdzi Marta Kamińska, Polacy nadal chcą pomagać Ukraińcom, bo Polacy – jak i Ukraińcy – są ludźmi wolnymi, którzy nie chcą wojny. Dowodem słów pani wójt stało się niecodzienne wydarzenie – przedstawicielom gminy Peczeniżyn wręczono podczas festynu klucze od samochodu „Citroen”, kupionego z funduszy ofiarodawców. Tym autem z Peczeniżyna dostarczono odzież, żywność, środki higieny na front do obw. zaporoskiego. Samochód zostanie wykorzystany także do potrzeb socjalnych gminy, w tym pomocy medycznej. Będzie służyć dla osób niepełnosprawnych, dla których tak ważna jest wizyta u lekarza, a także zabiegi rehabilitacyjne.

Sabina Różycka

X