Polska młodzież ze Lwowa poznaje tajniki dziennikarstwa

W dniach 21–22 kwietnia we Lwowie rozpoczął się cykl warsztatów dziennikarskich MEDIA START. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

– Nasza fundacja od lat wspiera polskie media, także tutaj na Ukrainie. Wspieramy radio, telewizję oraz gazety. Pojawiła się możliwość, żeby zawalczyć o młodego odbiorcę, dlatego zaprosiliśmy grupę młodych osób, które chcą uczestniczyć w takich warsztatach, chcą przygotowywać materiały dla mediów i dla których filmowanie jest pasją – powiedziała Joanna Zając, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

{youtube}xu7uegmsLrk{/youtube}

Uczestników szkoleń powitali konsul Marian Orlikowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Ryszard Vincenc, dyrektor polskiej szkoły nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny, w której pomieszczeniu odbywały się szkolenia, oraz Sergiusz Łukianenko, prezes Lwowskiego Związku Polaków „Orzeł Biały”, który ma w planach odrodzenie młodzieżowej telewizji POLwowsku.

W ramach cyklu szkoleń ponad 20-osobowa grupa młodych ludzi ze Lwowa uczyła się konstrukcji opowieści, szukania dobrych tematów dziennikarskich, poprawnego akcentowania słów oraz wypowiedzi przed kamerą.

– Przede wszystkim chcemy ich nauczyć doboru materiałów dziennikarskich. Żeby potrafili z tych informacji, które do nich spływają lub z otaczającego ich świata wydobyć coś co może być tematem i materiałem dziennikarskim. Nie ma lepszej metody, żeby uczyć się fachu dziennikarskiego aniżeli ćwiczyć, nagrywać i analizować. Dziennikarz jest osobą, która opowiada historię, ale to również osoba dobrze i uważnie słuchająca ludzi. Tego rodzaju kompetencje przydadzą się w każdej pracy – zaznaczył prowadzący szkolenia Adam Rogala.

Trener wystąpień publicznych opowiedział także czego nauczą się młodzi dziennikarze. – Będziemy uczyć ich sztuki tworzenia obrazu, żeby opowiedzieć o różnych wydarzeniach podglądając je kamerą. Będziemy uczyć montażu, a także umieszczania tych materiałów na YouTube. Chcemy, aby te osoby rozpoznały swoje mocne strony, żeby mówiły coś, w co wierzą i żeby to robiły szczerze – podsumował Adam Rogala.

Swoimi wrażeniami podzielili się uczestnicy warsztatów Media Start.

– W przyszłości chciałabym pracować jako dziennikarz. Przyszłam tutaj, aby dowiedzieć się, czy to mnie interesuje i jest mi potrzebne, a także dowiedzieć się czegoś nowego – powiedziała Jana Klisowska, uczestniczka szkoleń ze Lwowa.

– Przywiodła mnie tutaj chęć poznania sprawy dziennikarskiej, pracy dziennikarza, nauczenia się montowania wideo, nauczenia się wystąpień przed kamerą. Ogólnie jest świetnie i myślę, że dalej będzie jeszcze lepiej – zaznaczył Taras Kołpak, uczeń szkoły nr 10 we Lwowie im. św. Marii Magdaleny.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przygotowała siedem dwudniowych warsztatów, które potrwają od kwietnia do listopada 2018 roku. Pod koniec roku kilku najlepszych uczestników weźmie udział w tygodniowym stażu zorganizowanym w TVP Polonia. Młodzież również będzie mogła wykorzystać zdobyte umiejętności dla pracy w polskich redakcjach działających we Lwowie.

Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2018/warsztaty_dziennikarskie_mediastart_fppnw_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X