Polska młodzież świętowała Andrzejki w Stanisławowie

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) świętowało Andrzejki przez dwa dni.

Pierwszego wieczoru 27 listopada w centrum kultury bawiła się młodzież niepełnoletnia – wolontariusze centrum i uczestnicy zajęć z języka polskiego. Wróżka, cyganka i cygański baron w wykonaniu wolontariuszy centrum kultury przez cały wieczór bawili gości, wróżyli i przepowiadali przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnych Andrzejkowych zwyczajów – młode panny wróżyły kto i za kogo wyjdzie w tym roku za mąż.

Drugi wieczór – już dla dorosłych, w stylu lat 70. i 80. odbył się następnego dnia, 28 listopada w kawiarni Grand Cafe kina Lumiere. I tutaj nie brakowało cyganek, wróżb i dobrej muzyki. Bawiło się tutaj wielu miejscowych Polaków, polskich studentów, a gośćmi specjalnymi byli uczestnicy Forum Młodych Polaków, które właśnie odbywa się teraz w Iwano-Frankiwsku.

Obie zabawy prowadził inicjator wieczorów Andrzej Leusz, który od niedawna pracuje w CKPiDE w Iwano-Frankiwsku, a wcześniej co roku organizował Andrzejki we Lwowie. Podkreślił, że odbywające się forum jest dobrą możliwością dla zapoznania się Polaków z różnych miast Ukrainy, a po szkoleniach wspólna zabawa pomaga integracji. Było wiele ciekawych konkursów w których warto było wziąć udział ze względu na cenne nagrody. Goście wieczoru potwierdzali, że rzadko mają możliwość do tańca i zabawy w polskim towarzystwie, do tego pod największe polskie hity. Mamy nadzieje że najoptymistyczniejsze wróżby Andrzejkowe spełnia się już wkrótce.

Aleksander Kuśnierz

Fot. Leon Tyszczenko

{gallery}gallery/2015/andrzejki{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X