20 lat na tle 1000. letniego sąsiedztwa

20 lat na tle 1000. letniego sąsiedztwa

Kolejnym punktem konferencji był wykład inauguracyjny pt. „Dziedzictwo kulturowe narodów Rzeczypospolitej”, który wygłosił dr hab. Stanisław Wilk. Następnie rektor Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego Ihor Kocan dokonał prezentacji wybitnej książki napisanej po ukraińsku i po polsku – albumu „Z Ukrainy dawnych czasów”.

 

Kulminacyjnym punktem konferencji było wręczenie nadanych przez senat i sektora uniwersytetu tytułów „Gratae memoriae signum universitatis” (Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu – aut.) wraz ze statuetką upamiętniającą składany w Rzymie przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego hołd nowowybranemu papieżowi Janowi Pawłowi Il. Zostali uhonorowani ordynariusz wołyński bp Tacjan Trofimiak oraz dr hab. Ihor Kocan.

 

Prorektor uniwersytetu dr hab. Stanisław Zięba stwierdził, że ordynariusz łucki otrzymuje tytuł w podziękowaniu za „Niedokończone msze wołyńskie” i zaangażowanie na rzecz pojednania między narodami. „Praca duszpasterska i społeczna bpa Trofimiaka przypadała na okres przemian na Ukrainie, transformacji środowiska społecznego, politycznego i religijnego. Szczególną zasługą biskupa jest określenie w tych trudnych czasach miejsca i roli Kościoła katolickiego, – przypomniał Zięba. „Żyjemy bardzo ciekawym czasie i miejscu. Historia oceni na ile udało się nam zrobić coś dobrego, może krytycznie podkreśli, że stać nas było na więcej. Myślę jednak, że nie zmarnowaliśmy tego czasu, – odpowiedział bp. Trofimiak. – O Wołyniu trzeba pamiętać nie po to, by rozdrapywać rany, ale żeby je goić w prawdzie. Bez prawdy nie będzie przyszłości” –dodał.

 

„Katolicki Uniwersytet Lubelski ma szczególne zobowiązanie, by zwracać się ku Wschodowi. – podkreślił prorektor uczelni dr hab. Sławomir Nowosad mówiąc o zasługach Rektora Narodowego Uniwersytetu Wołyńskiego i gratulując mu wyróżnienia. – Wspólnota dziejów jest zobowiązaniem, dotyczy to zwłaszcza młodzieży. Musimy mieć świadomość, że nikt nie jest samotną wyspą. Powinniśmy razem budować przyszłość, mieć świadomość teraźniejszości, nowych szans i zachować w pamięci to, co stanowi o naszej przeszłości” – podsumował.

 

W drugiej części konferencji zebrani wysłuchali kilkudziesięciu referatów naukowców z Polski (Lublin, Rzeszów, Kraków, Warszawa, Zamość, Chełm), Ukrainy (Łuck, Dniepropietrowsk, Lwów, Czerniowce), Wielkiej Brytanii (Cambridge) i Kanady.

 

Oprócz naukowców, w konferencji wzięli udział przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Lublin, grupa biznesmenów i działaczy społecznych, a także duchowieństwo z Polski i Ukrainy.

 

Andrzej Wawryniuk
Tekst ukazał się w nr nr 1 (149), 13–30 stycznia 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X