Polska gościem honorowym 20. Forum Wydawców we Lwowie

Polska gościem honorowym 20. Forum Wydawców we Lwowie

Zakończyło się 20. Forum Wydawców we Lwowie – jedna z największych imprez księgarskich na Ukrainie. Uczestniczyło w nim 220 wydawców i ponad 360 autorów, którzy przedstawili 100 tys. książek, w tym 10 tys. specjalnie przygotowanych i wydanych na Forum. Wydawcy, autorzy i ich książki reprezentowali 23 kraje. Gościem honorowym była Polska.

Cały wrześniowy tydzień Lwów żył wydarzeniami przygotowanymi na targi książki. Oficjalne otwarcie forum odbyło się 12 września. Jak zwykle było z czego wybierać.

Po raz pierwszy wybrano honorowego gościa forum, w tym roku była to Polska. Otwarcie forum i imprezy towarzyszące zaszczycili swoją obecnością minister kultury RP Bogdan Zdrojewski, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

Przy stoisku z książkami o Polsce i Ukrainie (Fot. Konstanty Czawaga)„Zostaliśmy wyróżnieni, ale – co jest bardzo ważne – ci, którzy nas wyróżniali, są zadowoleni z naszej obecności i osiągnięć dokonanych w tych 20 latach działalności Forum – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Bogdan Zdrojewski. Pozycje książkowe, które pojawiły się w tym okresie na Ukrainie, to imponujący dorobek. Jest to trwały fundament zrozumienia i wymiany myśli pomiędzy światem kultury reprezentowanym przez wydawnictwa w Polsce i wydawnictwa na Ukrainie”.

W otwarciu tegorocznego forum uczestniczył wicepremier Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko. „Cieszę się, że jesteśmy na tym święcie razem z naszymi polskimi przyjaciółmi. Polska, jak żaden inny kraj, pomaga nam w zbliżeniu z Unią Europejską. Dziś, w przededniu szczytu w Wilnie, także odczuwamy wsparcie ze strony Polski i razem pracujemy nad tym, by w listopadzie podpisać tam umowę stowarzyszeniową Ukraina – UE” – zaznaczył Hryszczenko.

O obecności Polski na lwowskim Forum mówili Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki z Krakowa i Jarosław Godun, dyrektor Instytutu Polskiego z Kijowa. Zgodnie podkreślili, że lwowskie Forum jest ważnym wydarzeniem również dla polskiej książki. Z Polski przyjechało ponad 70 wydawców. Polska obecność na Forum to nie tylko książki, ale też udział w dyskusjach, przedstawieniach teatralnych, koncertach.

W 2007 roku Instytut Polski w Kijowie ufundował specjalną nagrodę literacką imienia Josepha Conrada-Korzeniowskiego dla młodych ukraińskich pisarzy. Przyznawana jest co dwa lata. W roku 2007 pierwszym laureatem nagrody był pisarz Taras Prochaśko, w 2009 roku – Sergiusz Żadan, w 2011 roku – Natałka Śniadanko. W tym roku wybrany zostanie kolejny laureat nagrody. Polski program przygotowany na lwowskie targi książki jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadę RP na Ukrainie, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Książki w Krakowie.

„Od samego początku wzorujemy się na doświadczeniu naszych przyjaciół z Polski – mówiła założycielka i szefowa Forum Wydawców we Lwowie Aleksandra Kowal. – Wspiera nas Instytut Książki, Polski Instytut w Kijowie, Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz wiele instytucji, fundacji w Ukrainie i za granicą”.

Prezentacja autobiografii Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice” (Fot. Konstanty Czawaga)W oficjalnej polskiej delegacji było wiele znanych postaci – literatów, polityków, artystów i dziennikarzy. Wśród gości byli m.in.: Krzysztof Zanussi, Paweł Kowal, Danuta Wałęsa, Janusz Leon Wiśniewski. Gościem honorowym Forum Wydawców był Zygmunt Bauman – światowej sławy polski socjolog, filozof i eseista. Zygmunt Bauman uczestniczył w konferencji prasowej i wygłosił wykład na Uniwersytecie Lwowskim pt. „Przyczynek do społecznej historii czasu”. Głównym miejscem spotkań był Pałac Sztuki oraz położony obok Pałac Potockich. Spotkania z autorami i wydawcami odbywały się w teatrach, uczelniach, muzeach, kawiarniach, była „Noc poezji i muzyki non-stop”oraz koncert polskiej wokalistki jazzowej Agi Zaryan.

Zdaniem Jarosława Goduna, dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie, do osiągnięć relacji pisarzy i wydawców z Polski i Ukrainy można zaliczyć ciągły wzrost tłumaczeń książek z języka polskiego na ukraiński i z ukraińskiego na polski. W 2012 roku takich pozycji było aż 56. Z tego 23 książki prezentowano na Forum.

Po raz kolejny można było dostrzec duże zainteresowanie polską książką. Niestety, w sprzedaży książek było niewiele – z wyjątkiem jednego stoiska z Warszawy przygotowanego przez Ars Polonę. Tymczasem nadal brakuje literatury polskiej w księgarniach na Ukrainie, a poziom niektórych tłumaczeń prezentowanych na forum pozostawia wiele do życzenia.

Forum Wydawców zorganizował też spotkania z polskimi autorami w Drohobyczu. Jest to próba rozszerzenia imprezy na teren Ziemi Lwowskiej.

Konstanty Czawaga, Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Czytaj też:

Zygmunt Bauman gościem honorowym Forum Wydawców we Lwowie


Na Ukrainie wydano 400 polskich tytułów


Obejrzyj wideo:

XX Forum Wydawców we Lwowie otwarte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X