Polonijne Forum Ekonomiczne z Ukrainą w tle fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Polonijne Forum Ekonomiczne z Ukrainą w tle

W ramach XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyło się również Forum Polonijne. Podczas trzydniowych paneli Polacy z całego świata dyskutowali na temat promocji Polski za granicą, nauki języka polskiego przez naszych Rodaków za granicą czy działań instytucji na rzecz Polaków mieszkających poza Polską. Ważnym wątkiem było wsparcie i pomoc Polakom na Ukrainie w czasie trwającej wojny.

Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki został laureatem nagrody Polonijnego Forum Ekonomicznego. W imieniu Polaków na Ukrainie podziękował Rodakom z Polski za wszelką pomoc udzieloną po wybuchu wojny.

– Od 24 lutego solidarność międzyludzka została wystawiona na próbę i zdała egzamin z ewangelicznej solidarności. Pragnę być głosem ludzi, którym zabrano pokój i dano wojnę. W ich imieniu przyjmuję tę nagrodę i wypowiadam słowo dziękuję za pomoc, z jaką Polacy z całego świata pospieszyli skrzywdzonym. Nagrodę naprawdę dostali ci, którzy dziś nie mogą być z nami, wierni Kościoła katolickiego i ci wszyscy, którzy każdego dnia w sposób solidarny włączają się w obronę i niesienie pomocy – powiedział ze sceny Forum Ekonomicznego abp Mieczysław Mokrzycki.

Nagrodę metropolicie lwowskiemu wręczył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą RP Jan Dziedziczak. – Rok temu tę nagrodę otrzymali Polacy z Białorusi. W tym roku dla nikogo nie było zaskoczeniem, że ta nagroda trafiła do Polaków na Ukrainie. Bardzo mocno chcieliśmy podkreślić, że jesteśmy z nich dumni – podkreślił minister Jan Dziedziczak. – Polacy na Ukrainie to nie Polonia. Oni nigdy z Polski nie wyjechali, od wieków są współgospodarzami ziemi, na której żyją. Ale to dziś lojalni obywatele państwa ukraińskiego, zaangażowali się w obronę już od 2014 roku – dodał.

fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

O programach pomocowych dla Polaków, którzy pozostali na Ukrainie i rodakom, których wojna zmusiła do tymczasowego wyjazdu do Polski rozmawiano podczas panelu „Programy pomocy Rodakom z Ukrainy, posiadaczom Karty Polaka”. Po 24 lutego dzięki wsparciu departamentu polonijnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP trzy największe podmioty – Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacja Wolność i Demokracja – porozumiały się, aby wspólnie pomóc naszym rodakom, aby wesprzeć posiadaczy Karty Polaka uciekających przed wojną do Polski.

– Wspieramy te środowiska i te osoby, które zostały na Ukrainie. Udało nam się dotrzeć do ponad siedmiu tysięcy polskich rodzin, szczególnie w małych miejscowościach z pomocą finansową, żywnościową czy medyczną. Oprócz tego udało nam się zorganizować przejazd siedemdziesięciu transportów z pomocą humanitarną, środkami higienicznymi i medycznymi. A wspierając naszych Rodaków, którzy uciekli przed wojną do Polski, udało nam się wesprzeć ponad sześć tysięcy osób. Zorganizowaliśmy kolonię dla ponad 500 dzieci. Oprócz tego ruszyliśmy z edukacją ekonomiczną, aby przybliżyć system podatkowy w Polsce i pomóc uchodźcom, szczególnie posiadaczom Karty Polaka, założenie własnej działalności gospodarczej – powiedziała uczestniczka panelu Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Podczas Forum Polonijnego poruszano też temat współpracy polsko-ukraińskiej w kontekście ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa.

– Cały czas prowadzimy rozmowy z ukraińskim IPN-em na ten temat. Natomiast w Polsce działa międzyresortowy zespół, na którego czele stoi minister Jarosław Sellin. Jesteśmy w przededniu rozmów dwóch zespołów polskiego i ukraińskiego. Myślę, że ostateczne decyzje będą zapadać na jego forum – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Dla IPN odnajdywanie, identyfikowanie i w końcu godny pochówek dla wszystkich Polaków, którzy ginęli poza granicami dzisiejszej Polski jest jednym ze statutowych działań. A więc z wielką nadzieją patrzymy na to co może się wydarzyć na Ukrainie w kwestiach ekshumacji i pochowania naszych rodaków.

Według różnych danych poza Polską mieszka obecnie co najmniej 20 milionów Polaków i osób przyznających się do polskiego pochodzenia. Celem Polonijnego Forum Ekonomicznego jest zwrócenie uwagi na ogromny potencjał Polonii, jego znaczenia dla relacji gospodarczych i społecznych poza granicami Polski.

– To forum było wyjątkowe, bo tuż przy naszych granicach ma miejsce straszna wojna. Wojna będąca skutkiem haniebnej i brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Jesteśmy bardzo dumni z Polaków na Ukrainie, że zachowali się jak trzeba, że okazali się lojalnymi obywatelami państwa ukraińskiego i walczą o wolność swojego kraju. Walczą o wolność waszą i naszą. Bo pamiętajmy, że Polska byłaby następna, gdyby Ukraina padła, a na szczęście tego się nie stało i mamy do czynienia z dzielnym oporem Ukrainy. Polska wspiera Ukrainę. Polska dostarcza broń. Polska opiekuje się uchodźcami z Ukrainy. I to też było przedmiotem naszych rozmów podczas tego forum – podsumował Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą RP.

Jan Dziedziczak, fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Polonijne Forum Ekonomiczne zostało organizowane przez ministra Jana Dziedziczaka, pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą RP we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich.

Eugeniusz Sało

X