Polacy ze Strzelczysk sprzątali cmentarz w Wiszence

Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzelczysk (Janina Łeszczyk, Stanisława Łach, Łucja Mazur, Barbara Ziober) z prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Marianem Mazurem sprzątali stary cmentarz we wsi Wiszenka, która znajduje się w rejonie mościskim w odległości 3 kilomenty od Strzelczysk i należy do ich parafii.

Na cmentarzu znajduje się m. in. grobowiec Ronama i Petrunelji Grzegockich, rodziców prof. Mieczysława Grzegockiego, prorektora Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, a zarazem przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Domu Polskiego we Lwowie.

– Tradycyjnie przed Dniem Wszystkich Świętych sprzątamy mogiły naszych bliskich i rodzin. Przed 1 listopada wybraliśmy się również z Kołem Gospodyń Wiejskich, aby posprzątać także polski cmentarz w malowniczej wsi Wiszenka. Szczególnie ważnym jest dla nas to, że tutaj znajduje się grób rodziców profesora Mieczysława Grzegockiego, który urodził się tutaj i spędził swoje dzieciństwo. Profesor Grzegocki mieszka obecnie we Lwowie, a z jego rodziny nikogo we wiosce nie pozostało. Jest to gest podziękowania profesorowi za jego pomoc naszemu towarzystwu i mnie osobiście – powiedział Marian Mazur, prezes TKP w Strzelczyskach.

Prezes Mazur także złożył podziękowanie Włodzimierzowi Szczepaniakowi, prezesowi Związku Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, który częściowo sfinansował ich wyjazd.

KG

Fot. Archiwum Towarzystwa Kultury Polskiej w Strzelczyskach
{gallery}gallery/2019/strzelczyska_wiszenka_cmentarz{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X