Polacy głosowali we Lwowie

Ponad tysiąc osób zarejestrowało się przez internet do głosowania we Lwowie. Drugie tyle stało w kolejkach pod Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Co jakiś czas podjeżdżały autokary z polskimi turystami, którzy chcieli zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu RP. W poprzednich wyborach parlamentarnych z 2015 roku we Lwowie głosowało ok. 400 osób.

Krzysztof Ozga z Gorzowa Wielkopolskiego zaznaczył, że obywatele, którzy nie zarejestrowali się przez internet, musieli postać trochę czasu w kolejce. – Miałem zaświadczenie pobrane w urzędzie miasta, ale godzinę stałem w kolejce. Mamy swoje prawo wyborcze i trzeba je wykorzystać, również za granicą – powiedział turysta z Polski.

– Przyszłam, stałam, oddałam swój głos i dziękuję bardzo. Warto czekać, żeby oddać głos i spełnić obowiązek obywatelski – podkreśliła Helena Dąbrowska z Nowego Targu, która również przyjechała do Lwowa z grupą turystów.

Tomasz Chrzanowski z Lublina przyjechał zwiedzić Lwów, a zarazem zagłosować. – Jestem zaskoczony tak ogromną liczbą ludzi tutaj. Mam nadzieję, że nie będę stał długo w kolejce, bo chcę jeszcze trochę pozwiedzać miasto – podsumował.

Polacy głosowali również w placówkach konsularnych w Kijowie, Łucku, Winnicy, Odessie i Charkowie.

Po przeliczeniu głosów we lwowskim okręgu konsularnym zwyciężyła Koalicja Obywatelska (KO), uzyskując 793 głosy. Na drugim miejscu ulokowała się partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 524 głosy. Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) uzyskał 334 głosy, Konfederacja Wolność i Niepodległość – 147 głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – 124 głosy. W wyborach wzięły udział 1933 osoby.

Natomiast w Polsce zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ponad 43,59% procent głosów co przełożyło się na 235 mandatów poselskich. Koalicja Obywatelska zdobyła około 27,40% głosów i zdobyła 134 mandaty poselskie. 49 mandatów wywalczył komitet wyborczy SLD, który otrzymał ponad 12,56% głosów. PSL z wynikiem ponad 8,55% zdobył 30 mandatów, komitet Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymał ponad 6,81% głosów i zdobył 11 mandatów poselskich. Jednego posła mieć będzie Mniejszość Niemiecka. Frekwencja w wyborach wyniosła ponad 61,74%.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2019/wybore_parlamentarne_lwow_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X