Podziel się książką z Polakami we Lwowie

Podziel się książką z Polakami we Lwowie

Warszawska akcja „Podziel się książką z Polakami we Lwowie” została zorganizowana przez Otwocki Klub Gazety Polskiej.

Spotkała się z dużym zainteresowaniem i wsparciem. 3 lutego zakończył się pierwszy etap akcji i około 500 kg książek zostało przekazane Bibliotece Literatury Obcej, która znajduje się przy ul. Mularskiej we Lwowie.

Pomysłodawcą akcji „Podziel się książką z Polakami we Lwowie” jest Piotr Grzegorzewski, przewodniczący warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni2010.

„Zaczęło się od tego, że pewna warszawianka zwróciła się do niego z prośbą o pośredniczenie w przekazaniu swojego bogatego księgozbioru na Ukrainę, a konkretnie do ukochanego miasta – Lwowa, które darzy wielką miłością i sentymentem” – opowiada koordynatorka akcji Agnieszka Krawczyk. Organizacją i nagłośnieniem ogólnopolskiej akcji „Podziel się książką z Polakami we Lwowie” zajął się Otwocki Klub Gazety Polskiej, na czele którego stoi działacz PiS – Witold Szpiczyński.

Od rozpoczęcia akcji w dniu 24 stycznia, przez tydzień media mówiły o tym wydarzeniu, m.in.: Gazeta Polska Codziennie, Gość Niedzielny, Radio Plus, Radio Wnet oraz portale: solidarni 2010.pl, pisotwock.pl, warszawa.naszemiasto.pl, Otwock.pl, warszawski pis.pl. Wiele osób z całej Polski deklarowało wzięcie udziału w akcji, dzieliło się zbiorami z prywatnych bibliotek, wiele książek zostało też zakupionych. Jako pierwszy książki ze swojej biblioteczki przekazał poseł na sejm RP dr Artur Górski.

Fot. warszawski pis.pl

W dniach 24 – 31 stycznia 2013 r. młodzież z Otwockiego Klubu Gazety Polskiej prowadziła zbiórkę i sortowanie książek przeznaczonych dla Polaków w obwodzie Lwowskim. „Każdy ma w domu książki, które przeczytał i gdzieś zalegają, kurzą się i nie wiadomo co z nimi zrobić… Każda książka może zachwycić jeszcze raz i sprawić wiele radości naszym rodakom. Nie dajmy zakurzyć się książkom, podzielmy się tym dobrem!” – piszą organizatorzy akcji swojej stronie Facebook. 

31 stycznia, w centrum Warszawy, w godzinach wieczornych odbył się wielki finał akcji. Wydarzenie to przyciągnęło wielu warszawiaków oraz przyjezdnych z innych miast. U wielu z przybyłych osób można było dostrzec łzy wzruszenia, kiedy mówili o powodach, dla których pragną podzielić się książkami z rodakami mieszkającymi we Lwowie. Po zakończeniu zbiórki książki zostały przeliczone, zapakowane, a zapieczętowany samochód oczekiwał na dzień wyruszenia z misją, bo już w piątek, 1 lutego przedstawiciele Solidarnych 2010 i Otwockiego Klubu Gazety Polskiej wyruszyli do dawnego polskiego miasta na Ukrainie. 

Witold Szpiczyński, prezes Otwockiego Klubu Gazety Polskiej i dziennikarka "Kuriera" Julia Łokietko (Fot. warszawski pis.pl)

Wizyta warszawiaków na Ukrainie miała nie tylko cel charytatywny, ale też poznawczy. Podczas pobytu we Lwowie zwiedzili szereg miejsc związanych z historią Polski, m.in.: groby wybitnych Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim, oddali hołd Orlętom Lwowskim i odwiedzili kwatery powstańców styczniowych, zwiedzili Operę Lwowską i wiele innych ciekawych miejsc.

Niedziela 3 lutego była wielkim dniem dla organizatorów i uczestników wyjazdu. Przedstawiciele Solidarnych 2010 i Otwockiego Klubu GP udali się do Biblioteki Literatury Obcej, która znajduje się przy ul. Mularskiej. Po wypakowaniu wszystkich ofiarowanych książek, potoczyła się rozmowa o potrzebach biblioteki, po czym goście pstryknęli pamiątkowe zdjęcie i pożegnali Lwów.

 Arkadiusz Łukowski, jeden z uczestników akcji, podczas przekazania książek lwowskiej bibliotece (Fot. warszawski pis.pl)

„Był to pierwszy w wielu planowanych wyjazdów i akcji związanych z przekazaniem polskiej literatury. Polacy chcą pomagać swym rodakom poza granicami kraju, chcą, nawet w taki sposób wspomagać braci we Lwowie” – podsumował wyjazd prezes Otwockiego Klubu Gazety Polskiej Witold Szpiczyński.

Kolejny etap akcji „Podziel się książką z Polakami we Lwowie” zostanie przeprowadzony w drugiej połowie lutego. Organizatorom przedsięwzięcia bardzo zależy na tym, by polskie książki trafiły nie tylko do Lwowa, ale przede wszystkim do miejscowości mniejszych, także do wiejskich bibliotek. Informacje na temat akcji można znaleźć również na Facebooku: Otwocki Klub Gazety Polskiej.

Agnieszka Krawczyk, Gabriela Copperhead i Julia Łokietko
Tekst ukazał się w nr 3 (175) 12 – 25 lutego 2013

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X