Podwójnie święto Polaków w Borysławiu

Podwójnie święto Polaków w Borysławiu

Pod koniec maja Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe „Zgoda” w Borysławiu uroczyście obchodziło swoje 20-lecie. Z tej okazji zorganizowano imprezę w Pałacu Kultury pt. „Święto Matki i Dziecka”. Tym razem nie było żadnych sprawozdań. Rozpoczęto Mszą św. w nowo wybudowanym kościele parafialnym pw. św. Barbary.

Do Pałacu Kultury przyszło też sporo Ukraińców. Największa w tym mieście sala koncertowa została wypełniona po brzegi. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością burmistrz Borysławia Włodzimierz Firman oraz jego zastępcy Rusłan Zeliński i Andrij Paśkiewicz, którzy w rozmowie z korespondentem „Kuriera” zaznaczyli, że władze miasta bardzo doceniają tę inicjatywę, szczególnie w roku obchodów 625-lecia Borysławia. „Dzisiaj obchodzimy święto również z okazji jubileuszu 20-lecia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – powiedziała prezes Towarzystwa „Zgoda” Eleonora Popowicz. – I nie jest to przypadek, bo dzisiaj mamy podwójne święto. Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie jest jak matka, która zebrała pod swoje skrzydła dzieci rozproszone po całej Ukrainie. Cieszymy się z osiągnięć, współpracy, pomocy, życzliwości, która jest między członkami tej organizacji”. W imieniu władz miejscowych życzenia złożył burmistrz Borysławia Włodzimierz Firman.

„Mamy nas bardzo kochają i dlatego dobrze, że jest taki dzień, gdzie chcemy wyrazić naszą wdzięczność – mówił proboszcz o. Krzysztof Szczygło CSsR. – Dzięki, że jesteście! Że urodziłyście nas, że możemy istnieć. Tym wszystkim mamom serdecznie Bóg zapłać! Zawsze pamiętamy was w naszych modlitwach”. Dzieciom życzył, aby ich dzieciństwo zawsze było radosne i pełne przygód.

Na Święto Matki i Dziecka przyjechała też delegacja Stowarzyszenia Pamięci Polskiego Sybiru z Nowego Sącza na czele z prezesem Robertem Sobolem. Składając życzenia, nie ukrywał radości, że spotkał na sali tak wielu przyjaciół i znajomych, z którymi nie raz spotykał się w różnych okolicznościach na Ukrainie. Przekazał też dary zebrane przez krynickie szkoły oraz te kupione dzięki wsparciu finansowemu powiatu nowosądeckiego, zarządu Koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej, jak również prywatnych dobroczyńców. Szczególnie dużo było tym razem słodyczy i gadżetów związanych z Euro 2012.

Tatiana Bojko, dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju przekazała książki w języku polskim do biblioteki dla dzieci w Borysławiu, w tym również utwory Kornela Makuszyńskiego do miejscowej polskiej szkoły sobotniej. W swoim wystąpieniu Tatiana Bojko zachęcała Polaków w Borysławiu do koordynowana i współpracy w Roku Janusza Korczaka.

Dzieci z sobotniej Szkoły Polskiej i gimnazjum państwowego w Borysławiu wzruszająco deklamowały mamom wiersze i śpiewały piosenki po polsku i po ukraińsku, tańczyły, zbierając za każdym razem wielkie brawa. A ich rówieśnicy ze Stryja – polska grupa teatralna przedstawiła spektakl o Koziołku Matołku. Było to wspaniałe widowisko.

„Bardzo lubię przyjeżdżać do Borysławia” – powiedziała Teresa Dutkiewicz, redaktor naczelny czasopisma „Nasze drogi”. Zachwycona koncertem była też Bożena Sokołowska, polska działaczka społeczna ze Lwowa.

Po zakończeniu imprezy prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa złożyła podziękowanie przede wszystkim pedagogom, którzy przygotowali dzieci na scenie – Polakom i Ukraińcom. „Ta impreza to jest nasza wspólna okazja, ponieważ Federacja to jest taki parasol, pod który są zebrany organizacje, gdzie każdy jest ważny, pracuje i ta praca jest widoczna, jak tutaj wszyscy mogliśmy zobaczyć” – zaznaczyła.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

20-lecie borysławskiej „Zgody”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X