Podręcznik do polskiego za 647 hrywien

Podręcznik do polskiego za 647 hrywien

19 marca br. Instytut Innowacyjnych Technologii Treści Oświaty Ministerstwa Edukacji Ukrainy zawarł serię umów na wydanie podręczników dla pierwszej klasy. Koszt zamówienia wynosi 61,13 mln hrywien – czytamy na portalu „Наші гроші” (Nasze pieniądze – tłum.).

 

Okazuje się, że najdroższe są podręczniki języka ukraińskiego dla szkół z polskim językiem nauczania – 647 hrywien każdy. Podręczniki języka hiszpańskiego dla pierwszej klasy kosztują 518 hrywien za jeden egzemplarz. Podręczniki języka ukraińskiego dla szkół z mołdawskim językiem nauczania – 497 hrywien każdy. Najtańszym okazał się podręcznik z języka angielskiego dla szkół ogólnokształcących – 10,81 hrywien każdy.

Targi zostały przeprowadzone według procedury niekonkurencyjnej, polegającej na zakupie od „jednego uczestnika” ponieważ autorzy podręczników mają prawo samodzielnie określać wydawnictwo.

Podręczniki dla państwowego zamówienia wybrano według wniosku Ogólnoukraińskiego Konkursu Rękopisów. 23 grudnia 2011 r. Kolegium MONmolod’sportu wydało postanowienie № 5/8-19 z listą podręczników, które otrzymały stempel „Ministerstwo Edukacji, Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy poleca”.

Przypominamy, iż w końcu 2011 r. Izba Skarbu upubliczniła dane audytu efektywności wykorzystania funduszy budżetu państwa, które w latach 2010-2011 otrzymało Ministerstwo Edukacji na druk podręczników. Pismo „Tyżdeń” powiadamia, iż w ciągu dwóch lat Ministerstwo Edukacji nieefektywnie wykorzystało 6,9 mln hrywien. A więc, wydawnictwa produkowały podręczniki i prowadziły zakup papieru według cen o 30%-40% wyższych od cen rynkowych.

Prócz tego, podkreśla się nieprzejrzystość przetargu na świadczenie usług poligraficznych. Zwycięzca, Sp. z o.o. „Pobutelektrotechnika”, okazał się faktycznie pośrednikiem, a nie wykonawcą zamówienia. Ministerstwo Edukacji nie sprawdziło możliwości produkcyjne zwycięzcy przetargu, a więc po wydaniu 10 tytułów podręczników, na koncie przedsiębiorstwa zostało około 66%-84% otrzymanych funduszy, co też spowodowało dodatkowe wydatki z budżetu państwa o kwocie 5,9 mln. hrywien.

Nieprzejrzystym wydaje się również eliminacja konkursowa podręczników i podjęcie postanowień o ich wydaniu. Wydanie 24 podręczników, które nie zostały wystawione na konkurs lub nie zwyciężyły, odbyło się z naruszeniem czynnego ustawodawstwa. Wykorzystano 30,9 mln. hrywien. Jednocześnie, w 2010 r. nie wydano 20 tytułów podręczników, które zwyciężyły, a 2011 r. – 50.

W służbie prasowej Urzędu Skarbowego podkreślili, że jeśliby pieniądze były efektywnie wykorzystywane, udałoby się wydać więcej książek.

www.ridna.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X