Podpisanie umowy o współpracy Pogoni Lwów i Wisły Kraków

16 września br. została uroczyście podpisana umowa partnerska o współpracy pomiędzy LKS Pogoń Lwów i Towarzystwem Sportowym Wisła Kraków.

Delegację gości z Krakowa reprezentowali Piotr Dunin-Suligostowski, prezes zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków, Marzena Sarapata i Dariusz Gryżlak, członkowie zarządu. Pogoń Lwów przedstawiali prezes Marek Horbań i wiceprezes Andrzej Leusz.

Na spotkaniu również byli obecni konsulowie Marcin Zieniewicz i Włodzimierz Suligostowski, pasjonat historii lwowskiego sportu Ołeksandr Pauk oraz członkowie klubu Pogoń Lwów.

Na początek, Andrzej Leusz, wiceprezes Pogoni przedstawił krótki zarys historii klubów Pogoni Lwów i Wisły Kraków. Po czym została podpisana umowa o współpracy. Ciekawostką jest to, że do 1939 roku statystyka spotkań piłkarskich Pogoni i Wisły jest równa. W dwudziestu siedmiu rozegranych meczach Pogoni z Wisłą, obydwie drużyny po 12 razy wygrywały, 3 razy remisowały, a 12 przegrywały.

Umowa o współpracy Pogoni i Wisły przewiduje przeprowadzenia szkoleń drużyn młodzieżowych piłki nożnej, organizacje turniejów piłkarskich we Lwowie i Krakowie oraz wspólne kultywowanie osiągnięć i historii obu klubów.

– Umowa, dziś podpisana, pozwoli na długoplanowe działanie, na wsparcie lwowskiego klubu i przyczyni się do wymiany młodzieżowej. Da szansę młodym ludziom grającym w Pogoni Lwów przyjeżdżać do Krakowa, poznawać bliżej nasze miasto – powiedział Piotr Dunin-Suligostowski, prezes zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. – Na bazie historii sportowej i wszystkich działań, w jakie kluby były zaangażowane w okresie przedwojennym na niwie polskiej, patriotycznej jest wskazane kontynuowanie tego, wzmacnianie polskości tutaj we Lwowie oraz wymianę, naukę i rozwój.

– Będą również przeprowadzone wspólne akcje charytatywne. Staramy się poszukiwać sponsorów dla polskich szkół i przedszkoli, a przede wszystkim sponsorów dla zakupu sprzętu sportowego dla najmłodszych – dodał Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.

Na zakończenie prezesi klubów wymienili się drobnymi upominkami. Pogoń otrzymała koszulkę z podpisami wszystkich piłkarzy Wisły Kraków oraz koszulkę z białą gwiazdą dedykowaną Markowi Horbaniowi. Natomiast Wisła otrzymała szaliki Pogoni Lwów.

W planach na następny rok jest rozegranie meczu towarzyskiego Pogoni Lwów z Wisłą Kraków we Lwowie. „Byłoby atrakcyjnym wydarzeniem sportowym, gdyby pierwsza drużyna Wisły Kraków mogła rozegrać tutaj mecz z Pogonią. Wstępne rozmowy już rozpoczęliśmy. Uzyskałem akceptację dla tej inicjatywy od władz Wisły S.A. Musimy rozpatrzeć możliwości rozegrania tego meczu, wszystkie sprawy logistyczne i wpasować to w dość trudny kalendarz ligowy” – powiedział prezes TS Wisła Kraków.

Pogoń Lwów obecnie gra w Premier Lidze Obwodowej systemem wiosna/jesień. Do końca sezonu pozostają jeszcze cztery mecze. „Seniorzy Pogoni walczą o przetrwanie w III lidze. Natomiast juniorzy są na pierwszym miejscu i mam nadzieję, że zdobędziemy w tym roku mistrzostwo” – zaznaczył prezes Pogoni.

Delegacje Pogoni Lwów i Towarzystwa Sportowego Wisły Kraków również zwiedziły Cmentarz Łyczakowski, złożyły biało-czerwone wieńce, w które wpleciono szaliki obydwu zespołów i zapaliły znicze na mogile zbiorowej Cmentarza Obrońców Lwowa oraz odwiedziły kaplicę Obrońców Lwowa.

Następnie również zapalono znicze na grobach Edmunda Cenara oraz Ludwiki i Ludwika Kucharów – wybitnych postaci, bez których trudno wyobrazić sobie historię polskiej piłki nożnej.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2015/pogon_wisla_umowa{/gallery}

{youtube}h5YoayUwFbQ{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X