Piszemy poprawnie po polsku

Piszemy poprawnie po polsku

Pod patronatem ambasady RP na Ukrainie na Uniwersytecie Przykarpackim im. Wasyla Stefanyka odbył się IX konkurs ortograficzny języka polskiego dla studentów uczelni ukraińskich. 19 studentów ze Lwowa, Czerkasów, Łucka, Humania, Tarnopola, Odessy, Drohobycza, Kijowa i Mariupola przyjechało do Iwano-Frankiwska sprawdzić swoją znajomość języka polskiego.

– Ten fakt, że już po raz dziewiąty odbywa się konkurs ortograficzny, świadczy o rosnącej popularności języka polskiego – powiedział do uczestników konkursu rektor uniwersytetu Ihor Cependa. – Dzięki przewodniczącej komisji, rektor Wyższej Szkoły Państwowej z Gorzowa Wielkopolskiego Elżbiecie Skorupskiej-Raczyńskiej osiągnęliśmy wysoki poziom konkursu. Nigdy nie było żadnych odwołań. Nasze jury jest obiektywne. Pani rektor jest filologiem z wykształcenia, jako językoznawca specjalizuje się w dziedzinach historycznej i współczesnej leksyki, semantyki, onomastyki i stylistyki leksykalnej języka polskiego. Jest wiarygodną przewodniczącą jury. Poza tym jest bardzo zasadnicza, sprawiedliwa i wiele się można od niej nauczyć.

Ks. Grzegorz Cyran członek jury z polski (Fot. Sabina Różycka)Pani rektor mówi, że zawsze z radością przyjeżdża do Iwano-Frankiwska, gdzie ma wielu przyjaciół i gdzie stosunki pomiędzy uczelniami ukraińskimi i polskimi utrzymują się na wysokim poziomie. – Jestem zadowolona, że Ukraińcy chcą studiować język polski – mówi pani Skorupska-Raczyńska. – Możliwe, że ktoś z nich słyszał ten język od swoich dziadków, przyjaciół czy krewnych. Najważniejsze, że przypadł im do serca i że młodzież chce studiować język polski. Osobą, która przyczyniła się do popularyzacji języka polskiego na uniwersytecie, jest kierownik katedry języków słowiańskich prof. Mykoła Łysyk. Pani rektor podkreśliła, że najlepszym partnerem gorzowskiej uczelni jest właśnie Uniwersytet Przykarpacki, chociaż mają partnerskie stosunki z wieloma uczelniami na całym świecie.

– Chcę podziękować za pomoc w organizacji konkursu radcy ambasadora RP na Ukrainie pani Annie Kuźmie – mówi dziennikarce Kuriera dyrektor Centrum Polonistyki Uniwersytetu Olena Pelechata. – Dyktando nie było łatwe. Było wiele zawiłości ortograficznych. Jednak poziom znajomości ortografii języka polskiego wśród ukraińskich studentów stale wzrasta. W zeszłym roku dyktando było sprawdzane kilka razy, aby nie dopuścić żadnego błędu, bo poziom uczestników był bardzo wyrównany. Byli dobrzy i bardzo dobrzy uczestnicy.

Marta Czawaga ze Lwowa, zajęła drugie miejsce (Fot. Sabina Różycka)Zwyciężczynią tegorocznego konkursu ortograficznego z języka polskiego jest Olesia Zadworniak z Uniwersytetu Lwowskiego. Otrzymała tytuł „Mistrz ortografii”, wieczne pióro ze złotą stalówką i czytnik e-booków. Drugie miejsce zajęły Wiktoria Szwydenko z Czerkasów i Marta Czawaga ze Lwowa. Na trzecim miejscu są Olga Ludkiewicz z Iwano-Frankiwska, Aleksander Kruglakow z Mariupola w obwodzie donieckim i Natalia Kasjanczuk z Łucka.

 

Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali dyplomy i nagrody pamiątkowe. Podczas pobytu na Przykarpaciu uczestnicy konkursu zwiedzili Kołomyję.

Współpraca polsko-ukraińska na Uniwersytecie Przykarpackim rozwija się intensywnie, za kilka dni na uczelnię przyjedzie dziesięcioro studentów ukrainistyki z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przez dwa tygodnie będą na wykładach szlifować język ukraiński.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X