Pierwszy szczyt Trójkąta Lubelskiego na szczeblu premierów Zdjęcie ze strony FB KPRM/Krystian Maj

Pierwszy szczyt Trójkąta Lubelskiego na szczeblu premierów

Na Zamku Królewskim w Warszawie 14 marca br. odbył szczyt Trójkąta Lubelskiego.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonytė oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Szef ukraińskiego rządu uczestniczył w spotkaniu w formule wideokonferencji. Szczyt Trójkąta Lubelskiego przypadł na czas trwającej, bezprecedensowej, militarnej agresji Rosji na Ukrainę i był wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, który został powołany w 2020 roku w celu pogłębiania współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej oraz wspierania euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Trójkąt Lubelski to prężnie działająca struktura współpracy regionalnej, której działalność obfituje w liczne spotkania na najwyższym szczeblu. Efektem tych spotkań są dokumenty wytyczające konkretne kierunki działania, a co ważniejsze – sposoby osiągnięcia postawionych celów.

Ostatni szczyt Trójkąta Lubelskiego, na poziomie Prezydentów trzech państw, odbył się 23 lutego 2022 r. w Kijowie – dokładnie w przeddzień pełnowymiarowej, brutalnej agresji Rosji na Ukrainę.

Pierwsze spotkanie w formacie premierów Trójkąta Lubelskiego odbyło się w 19 dniu niewypowiedzianej przez Rosję pełnowymiarowej, totalnej wojnie przeciwko Ukrainie.

Zdjęcie ze strony FB KPRM/Krystian Maj

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller przed spotkaniem powiedział: „Szczyt Trójkąta Lubelskiego (pierwszy w formacie premierów) przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy. Dodał także, że spotkanie odbędzie się w 19. dniu wojny na Ukrainie, a działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy będą głównymi tematami rozmów”.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki, przemawiając na Zamku Królewskim w trakcie szczytu, zwrócił się do Narodów Polski, Ukrainy i Litwy: „Polskie, ukraińskie i litewskie serca biją w rytm wolności i będziemy robić wszystko, żeby pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność, ponieważ jeżeli zostanie zniszczona, to zniszczone zostaną europejskie wartości, wolność i niepodległość”.

Tuż po zakończonym spotkaniu Premier na swoim Twitterze napisał: „Właśnie zakończyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Z Warszawy płynie dziś silne poparcie dla walczącej Ukrainy. Polska, Litwa i Ukraina są zgodne, że cała Europa musi przeciwstawić się agresji i rozlewowi krwi niewinnych ludzi. Tylko twarde sankcje mogą zatrzymać zbrodnie Putina.”

Na zakończenie szczytu premierzy podpisali wspólną deklarację potępiającą brutalną, niesprowokowaną inwazję militarną Rosji na suwerenną, pokojową i demokratyczną Ukrainę. Oddali również hołd ofiarom wojny.

Źródło: KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X