Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Magdusi

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Magdusi

Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole nr 10 z polskim językiem nauczania odbywało się w podniosłej atmosferze. Po wielu latach starań szkoła odzyskała swoją historyczną nazwę „szkoły św. Marii Magdaleny”. Placówka szkolna nazywana potocznie „Magdusią” wreszcie oficjalnie odzyskuje imię i patronkę.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ po wielu latach starań, zwrócono szkole historyczne imię św. Marii Magdaleny, – podkreśliła w przemówieniu dyrektor szkoły Marta Markunina.

 

– Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nam się to udało. Przede wszystkim konsulowi generalnemu RP we Lwowie Jarosławowi Drozdowi, merowi miasta Andrijowi 

Fot. Julia Łokietko

Sadowemu, przewodniczącej kuratorium oświaty miasta Lwowa Halinie Ślicznej, Łesi Wasiucie z kuratorium oświaty halickiego rejonu, Świetłanie Aleksy, prezesom polskich towarzystw, nauczycielom, rodzicom i uczniom naszej szkoły. To dla nas wielkie święto, długo oczekiwane. Uroczystości związane ze zwróceniem szkole imienia odbędą się już wkrótce. A tym czasem zwracam państwa uwagę na to, że zawiesiliśmy przy wejściu do szkoły nowe tablice informacyjne w języku polskim i ukraińskim” – posumowała.

– Ten rok szkolny jest dla nas bardzo radosny z wielu powodów, – kontynuowała Marta Markunina. – Jesteśmy dumni, ponieważ nasi absolwenci są już studentami. Czternastu z nich dostało się na wyższe studia do Polski, dziesięciu rozpoczyna studia we Lwowie i dwie osoby 

Błogosławieństwo mądrych główek na nowy rok szkolny (Fot. Julia Łokietko)

trafiły do szkoły pielęgniarskiej. Jest to rok jubileuszy naszych nauczycielek – pani Ireny Słobodiany, pani Marty Andruszko i pani Swietłany Lewinej.

– Będzie to rok wyjątkowy, ponieważ uczniowie 11 klasy znów otrzymają świadectwa z pełną nazwą szkoły, tak jak otrzymywali ich dziadkowie, – mówiła ze wzruszeniem prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Beata Pacan-Sosulska, absolwentka szkoły. – My niestety tego nie mieliśmy, tęskniliśmy za tym, nie śmieliśmy o tym marzyć, ale cieszy nas, że udało się sfinalizować tę wielką sprawę. To jest wielka radość, jak również honor i zobowiązanie. Kształtujcie najlepszą opinię o naszej szkole poprzez swój poziom kultury i wiedzę, – apelowała do uczniów, życząc im wielu sukcesów.

Julia Łokietko
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X