Pierwsze kroki na drodze do sukcesu

Pierwsze kroki na drodze do sukcesu

13 grudnia w Warszawie zakończył się trzeci etap projektu „Własna droga do sukcesu”. Organizatorami dwuetapowych szkoleń z przedsiębiorczości byli Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Związek Polaków „Orzeł Biały” wraz z wykładowcami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Warsztaty rozpoczęły się 9 września w Brzuchowicach koło Lwowa. Warsztaty z prowadzenia marketingu strategicznego obejmowały kluczowe czynniki sukcesu prowadzenia przedsiębiorstwa, wybór strategii konkurencyjnej firmy oraz strategie marketingowe. Z 60 osób wybrano po tygodniu 25. Wybrane osoby miały możliwość poznać szczegóły tworzenia oraz zarządzania własnym biznesem. Na trzecim etapie wybrano osiem najlepszych osób, które w 2 grupach odbywały dwutygodniowe staże. Byli to: Natalia Lisowa, Władysław Jaworski, Wiktor Tereszkiewicz, Władysław Maławski, Marian Łyko, Maria Reszetnyk, Bożena Aurzecka i Sabina Malinowska. Były spotkania z przedsiębiorcami, którzy osiągnęli sukces i zajęcia w Szkole Głównej Handlowej.

W firmie Whirlpool S.A. mieliśmy spotkanie z Tomaszem Wrzodkiem – dyrektorem sprzedaży o niesamowitym doświadczeniu na rynku handlowym. Rozmawialiśmy na temat kompetencji menedżera oraz technik sprzedaży. Odwiedziliśmy jedną z największych polskich sieci pizzerii Pizza Dominium S.A., znaną Agencję Reklamową Fortis, firmę Grycan produkującą lody, firmę cukierniczą A. Blikle i inne. Jedną z firm, która ma ciekawą i niepowtarzalną historię sukcesu jest firma Grycan. Firma produkuje pyszne lody. Przepis na lody przechodzi z pokolenia na pokolenie. Podczas spotkania z Małgorzatą Grycan dowiedzieliśmy się, że rodzina pochodzi ze wschodnich kresów, a dokładnie z Buczacza koło Tarnopola. Po wojnie zamieszkali we Wrocławiu i tam kontynuowali rodzinną tradycję. Produkowali lody pod nazwą „Miś”. Małgorzata Grycan z ogromną radością i entuzjazmem opowiadała nam o produkcji i o historii lodów. Zwiedziliśmy wytwórnię lodów, trafiliśmy na produkcje lodów waniliowych z bakaliami, a po zakończeniu zwiedzania fabryki degustowaliśmy po raz pierwszy lody „na ciepło”, które można spróbować tylko u Grycanów.

Ciekawe doświadczenia tworzenia swojej firmy przekazał nam Mirosław Kobyliński, współwłaściciel Agencji Reklamowej Fortis, który zaczynał swój biznes jeszcze jako student. Zaczynał od przepisywania prac magisterskich, agencji tłumaczeń – a potem wraz z przyjaciółmi założył agencję reklamową. Agencja reklamowa Fortis robi reklamy dla takich znanych marek jak Coca-Cola, E. Wedel, Panasonic, Lavazza. W Kosmetyczno-Lekarskiej Spółdzielni Pracy Izis, Czesława Bakalarska, prezes zarządu, na przykładzie swojej firmy opowiadała nam, co i jak należy robić w momentach krytycznych, jakie są rozwiązania prawne, jak zespół profesjonalistów z doświadczonym i zaangażowanym kierownikiem może pokonać konkurencję w sposób absolutnie legalny. Na warsztatach z jednym z naszych opiekunów, Bartkiem Majewskim, dowiedzieliśmy się jak najlepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, żeby w pewnym momencie stać się nie tylko bogatym człowiekiem, ale jeszcze w pewnym momencie zupełnie niezależnym.

„Własna droga do sukcesu” – to projekt, który zmienił mnie dając cenną wiedzę. Wiedzę, którą będę mogła wykorzystać w przyszłości. Każda z tych firm osiągnęła sukces i jest wyjątkowa: dbają o potrzeby klientów, a co najważniejsze – dbają o jakość swych produktów. Niektóre z nich mają ciekawą historię. Bardzo dziękuję wszystkim, kto podzielił się ze mną historią swego sukcesu” – mówi jedna z uczestniczek trzeciego etapu Maria Reszetnyk.

„Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie za możliwość odbycia cyklu szkoleń „Własna droga do sukcesu”. W trakcie szkoleń dowiedziałem się sporo nowych rzeczy o zarządzaniu, o sposobach analizy przedsiębiorstwa. W trakcie przeprowadzonych wizyt do firm, usłyszałem historie ludzi sukcesu, które zmotywowały mnie do działania i dodały mi wiary w swoje możliwości. Poznałem też wiele wspaniałych osób, z którymi, mam nadzieję, będę mógł współpracować w przyszłości” – dzieli się wrażeniami uczestnik trzeciego etapu Andrzej Łyko.

Otrzymaliśmy doświadczenie, wie-dzę, a co najważniejsze – inspirację i wiarę w to, że warto zacząć swoją własną działalność gospodarczą i dążyć swoją drogą do sukcesu. Bardzo dziękujemy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, szczególnie Ewie Ziółkowskiej. Dziękujemy naszym opiekunom Piotrowi Wachowiakowi, Bartkowi Majewskiemu i Albertowi Tomaszewskiemu za ciekawy program, za cenną wiedzę, którą nam przekazali.

Bożena Aurzecka,
Sabina Malinowska

Tekst ukazał się w nr 23–24 (195–196) za 20 grudnia 2013–16 stycznia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X