Pierwsza interaktywna klasa bezpieczeństwa fot. ze zbiorów autorki

Pierwsza interaktywna klasa bezpieczeństwa

Konsulat Generalny RP w Łucku w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa dzieci na terenie powiatu kowelskiego poprzez kształtowanie kultury bezpiecznego zachowania za pomocą interaktywnej klasy bezpieczeństwa” finansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, sprzyjał otwarciu klasy interaktywnej, gdzie uczniowie z Wołynia mają możliwość poznać niebezpieczne przedmioty u umieć się odnaleźć w zagrażających życiu warunkach.

Bogdan Czymbur, główny inspektor z organizacji działań profilaktycznych rejonu kowelskiego w obw. wołyńskim, fot. ze zbiorów autorki

Atrapy niebezpiecznych przedmiotów wybuchowych, symulatory pożarów, filmy i przeźrocza o tematyce przeciwpożarowej, podstawy ruchu drogowego i szkolenia udzielania pierwszej pomocy w czasie wypadku – wszystko to mogą dzieci z rejonu kowelskiego zobaczyć na własne oczy i zapoznać się z tymi wszystkimi urządzeniami. Dzieci mogą tu przymierzyć strój strażaka i ułożyć z puzzli makietę jednostki straży pożarnej. Od teraz podstaw bezpieczeństwa uczniowie uczą się w specjalnie wyposażonej interaktywnej klasie, otwartej w Kowlu w 2. Państwowym oddziale straży pożarnej.

– Klasa edukacji powstała w ramach programu „Polska pomoc” we współpracy z Państwową strażą pożarną w Kowlu – mówi Mateusz Marszałek, wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku. – Program działa w ten sposób: partnerzy miejscowi składają do nas swoje projekty, a my wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie je oceniamy. Najlepsze projekty otrzymują finansowanie. Następnie partnerzy samodzielnie wykonują projekty pod naszym nadzorem i kontrolą”.

Od lewej – Mateusz Marszałek, wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku, fot. ze zbiorów autorki

Na sfinansowanie interaktywnej klasy bezpieczeństwa wydzielono 25 tys. euro. Konsul Marszałek twierdzi, że jest pod wrażeniem, w jakie ścisłe terminy kowelscy strażacy zrealizowali projekt – od podania projektu do otwarcia klasy minęło zaledwie kilka miesięcy.

– Jeszcze do niedawna w tym pomieszczeniu było Muzeum pożarnictwa naszego miasta – opowiada Bogdan Czymbur, główny inspektor z organizacji działań profilaktycznych rejonu kowelskiego w obw. wołyńskim. – Klasa powstała dosłownie od zera. Prace rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku, a już w grudniu kompletowaliśmy meble i wyposażenie wizualne. Eksponaty muzeum przenieśliśmy na korytarze jednostki.

Jak zaznacza Bogdan interaktywna klasa podzielona jest na kilka lokacji. W pierwszej przedstawione są makiety ratowników z pełnym wyposażeniem i komplety strojów strażackich różnych rozmiarów, które uczniowie mogą przymierzać w czasie zajęć. W kolejnej uczniowie zapoznają się z symulatorami wybuchu pożarów i innych groźnych sytuacji w domach i na otwartym powietrzu. Przedstawione są tu również niebezpieczne przedmioty, grożące wybuchem. Na ekranie interaktywnym demonstrowane są filmy na temat bezpieczeństwa cywilnego. Klasa przeznaczona jest dla uczniów klas 5–7 szkół Kowla i okolic. I chociaż od otwarcia klasy minął zaledwie miesiąc, to już na lekcje bezpieczeństwa ustawiają się kolejki.

– Jesteśmy zachwyceni tym, co zobaczyliśmy w klasie – mówi kierownik 5 klasy liceum nr10 w Kowlu Iryna Jarmolska, która przyprowadziła swoich wychowanków na lekcję bezpieczeństwa. – Dzieci cieszą się zasobem informacji. Wszystko jest tu bardzo interesujące i bogate informacyjnie. Bezpieczeństwo dziś jest najważniejsze, tym bardziej, że Wołyń graniczy z Białorusią. Jesteśmy szczerze wdzięczni polskiemu konsulatowi za możliwość otrzymania nowej wiedzy.

– Teraz orientuję się, co należy robić, gdy zobaczę podejrzany przedmiot – dzieli się swymi wrażeniami uczennica Anna Korotkowa. – Może to być mina. A jeszcze opowiadano nam, że wróg może umieszczać materiał wybuchowy w zabawkach czy telefonach. Należy wówczas odejść jak najdalej i zadzwonić pod nr 101.

– Po raz pierwszy przymierzyłam strój strażaka – dołącza do rozmowy jej koleżanka Zofia Radczyk. – Zobaczyłam, jakiego rodzaju są wozy strażackie. Jest tu tak ciekawie, że nie chce się stąd odejść.

Jak świadczy zastępca kierownika Głównego wydziału ds. współpracy międzynarodowej wołyńskich ratowników Roman Bagniuk – klasa interaktywna nie jest pierwszym projektem zrealizowanym wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Łucku. W 2022 r. dzięki wsparciu Konsulatu w ramach programu „Polska pomoc” ratownicy z Maniewicz otrzymali od polskiego MSZ potrzebne wyposażenie przeciwpożarowe i ratownicze na sumę 26 tys. euro.

Oprócz tego jeszcze przed wybuchem agresji rosyjskiej wołyńscy ratownicy wspólnie z polskimi partnerami w ramach kilku programów współpracy transgranicznej stworzyli za ponad 720 tys. euro nowoczesne centrum treningowe szkoleń w warunkach zadymienia i zagazowania. Zakupiono potrzebny sprzęt, wyremontowano pomieszczenia, jednocześnie poszerzonając ekspozycję Muzeum historii i rozwoju pożarnictwa na Wołyniu.

Ludmiła Pryjmaczuk

Tekst ukazał się w nr 3-4 (439-440), 29 lutego – 14 marca 2024

X