Petro Poroszenko podziękował prezydentowi Polski za zmiany w Ustawie o IPN

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zawierające określenia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Ukrainy Perto Poroszenko, wicepremier Pawło Rozenko oraz szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz podziękowali Trybunałowi Konstytucyjnemu za zmiany w Ustawie o IPN, dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

W sieciach społecznościowych pojawił się wpis prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w językach ukraińskim i polskim:

„Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa” – podkreślił Poroszenko.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko również napisał na twitterze: „To orzeczenie zamyka jedną z kluczowych dla nas kwestii, która powodowała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich w ostatnim czasie. Mamy nadzieję na kontynuowanie dialogu i rozwiązanie spornych kwestii pomiędzy naszymi krajami”.

Całą sytuację skomentował także przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz: „Pozytywnie oceniam tę decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Można to uznać za krok w kierunku Ukrainy, ponieważ było to jednym z wymogów ukraińskiego świata akademickiego i władz ukraińskich” – powiedział Wiatrowycz dla portalu „Interfaks-Ukraina”.

Przypomnijmy, że przepisy zawierające określenia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” zostały uchwalone w nowelizacji Ustawy o IPN pod koniec stycznia 2018 roku i umożliwiały wszczynanie postępowań karnych wobec osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Groziła za to kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X