Petro Poroszenko podziękował prezydentowi Polski za zmiany w Ustawie o IPN

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zawierające określenia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Ukrainy Perto Poroszenko, wicepremier Pawło Rozenko oraz szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz podziękowali Trybunałowi Konstytucyjnemu za zmiany w Ustawie o IPN, dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

W sieciach społecznościowych pojawił się wpis prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w językach ukraińskim i polskim:

„Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa” – podkreślił Poroszenko.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko również napisał na twitterze: „To orzeczenie zamyka jedną z kluczowych dla nas kwestii, która powodowała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich w ostatnim czasie. Mamy nadzieję na kontynuowanie dialogu i rozwiązanie spornych kwestii pomiędzy naszymi krajami”.

Całą sytuację skomentował także przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz: „Pozytywnie oceniam tę decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Można to uznać za krok w kierunku Ukrainy, ponieważ było to jednym z wymogów ukraińskiego świata akademickiego i władz ukraińskich” – powiedział Wiatrowycz dla portalu „Interfaks-Ukraina”.

Przypomnijmy, że przepisy zawierające określenia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” zostały uchwalone w nowelizacji Ustawy o IPN pod koniec stycznia 2018 roku i umożliwiały wszczynanie postępowań karnych wobec osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Groziła za to kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X