Pamiętamy. Kisielin – 1943

Pamiętamy. Kisielin – 1943

Pamiętając o rodakach, którzy zginęli podczas rzezi wołyńskiej, członkowie Wołyńskiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia uporządkowali polski cmentarz, który znajduje się we wsi Kisielin, obok parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To właśnie na tym cmentarzu pochowane są niewinne ofiary mordu na ludności polskiej.

Do tragedii w Kisielinie doszło w niedzielę 11 lipca 1943 r., w wigilię święta Piotra i Pawła (wg kalendarza wschodniego). Zginęło 90 Polaków. Niemal cała polska ludność wsi przebywała na mszy świętej nawet nie podejrzewając, że Kościół został otoczony upowcami. Gdy po zakończeniu mszy ludzie zaczęli wychodzić z kościoła, otworzono do nich ogień. Wśród zaatakowanych wybuchła panika.

Klasztor w Kisielinie, zniszczony podczas ataku UPA (Fot. lekarz.volyn.ua)

Większość ludzi, licząc na ratunek, wróciło do środka i zaczęło szukać schronienia w kościele. Kilkadziesiąt osób zabarykadowało się na piętrze plebanii połączonej z kościołem, 4 osoby ukryły się pod dachem kościoła. Około 80 osób, które pozostały w kościele – nieludzko zamordowano. Parafianie, którzy uciekli na piętro domu księdza, zaczęli się bronić, rzucając we wspinających się po drabinach upowców cegłami z rozbieranych ścian i pieców oraz odrzucając wrzucane przez okna granaty. Po 11 godzinach oblężenia upowcy odeszli.

Zbrodnie na ludności polskiej w Kisielinie miały miejsce także po 11 lipca. Dwa tygodnie później zostali porwani i zamordowani Anisja i Leopold i Dębscy. Leopold był miejscowym lekarzem, a Anisja – pielęgniarką. Informacje o tej zbrodni pochodzą od Włodzimierza Dębskiego, syna Leopolda i Anisji, który w obronie plebanii stracił nogę. W 2006 r. opublikował monografię o Kisielinie „Było sobie miasteczko”. Na jej podstawie w 2009 r. powstał film dokumentalny o tym samym tytule, opowiadający o Kisielinie i tragedii 11 lipca 1943 roku. Kompozytorem muzyki do filmu jest syn Włodzimierza, Krzesimir Dębski.

Stowarzyszenie Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu
lekarz.volyn.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X