Pamiętamy i czekamy na konkurs „Znasz-li ten kraj?” Marta Prynda z organizatorami ІХ Konkursu “Znasz-li ten kraj” we Lwowie-Brzucowicach, fot. Witalij Hrabar

Pamiętamy i czekamy na konkurs „Znasz-li ten kraj?”

„Drodzy przyjaciele! Jestem Wiosną i przyszłam opowiedzieć wam bajkę o przyjaźni. Lecz posłuchajcie!” – tak zaczyna się moja książka „Dwie siostrzyczki”, która została wydrukowana w 2020 roku i dedykowana organizatorom Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz-li ten kraj?”

Nazywam się Marta Prynda, urodziłam się w 2005 roku na Ukrainie, w starym miasteczku Stryj koło Lwowa, u podnóża wspaniałych Karpat. Jeszcze będąc dzieckiem, interesowałam się kulturą, zwyczajami i tradycjami Ojczyzny swoich przodków, ponieważ nasza rodzina ma polskie pochodzenie. Moja prababcia, Julia z domu Zielińska, była Polką. Urodziła się w 1913 roku na Podkarpaciu, w Polsce. W 1937 roku przeprowadziła się do Stryja. Po drugiej wojnie światowej, w wyniku zmiany granic państwowych, prababcia z rodziną została w byłym ZSRR. Przeżyła tu 72 lata, ale zawsze pamiętała o swojej Ojczyźnie, a wierność polskości przekazała synowi, wnukom i prawnukom. Mieszkając na Ukrainie, nasza rodzina kontynuuje polskie tradycje i język ojczysty.

Ulubiona moja bajka to „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego, urodzonego w Stryju. Właśnie Kornel Makuszyński – wybitny polski pisarz – zainspirował mnie do tworzenia. Z kolei opowieści ludowe skłoniły mnie do napisania własnej bajki.

Wiosna to cudowna pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Wielu dzieciom, które były uczestnikami Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz-li ten kraj?”, konkurs kojarzy się właśnie z wiosną. Konkurs wielokrotnie był organizowany w Brzuchowicach koło Lwowa przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, który daje dzieciom z Ukrainy możliwość pogłębienia wiedzy o języku polskim i kulturze, tradycjach i historii Polski. To naprawdę był wspaniały czas, kiedy dzieci i młodzież poznawały w atrakcyjny sposób kulturę i język, kiedy uczyły się tańczyć i śpiewać, razem spędzały czas i razem pielęgnowały ziarenko edukacji, z którego rośnie nasza przyszłość. Wielokrotnie brałam udział w konkursie. Atmosfera była wspaniała. Zawsze byłam pod ogromnym wrażeniem. Za każdym razem poznawałam nowe koleżanki i kolegów, a z niektórymi się zaprzyjaźniłam. Wiele dzieci, i ja też, było przygotowanych do kolejnego konkursu, który – niestety – nie odbył się z powodu pandemii. Wielka szkoda…

Jeszcze w 2017 roku, jako uczennica Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju, wzięłam udział w IX Konkursie Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz-li ten kraj?”. Kiedy w styczniu 2017 roku przyszło zaproszenie do udziału w konkursie, jednym z zadań wyznaczonych nam przez organizatorów było opowiedzenie bajki powszechnie znanej lub ułożonej przez siebie. I wtedy wpadłam na pomysł napisania bajki o przyjaźni między dziećmi. Bardzo chciałam, żeby bajka się udała. Dzięki wsparciu nauczycielki języka polskiego, pani Julii Mul, uwierzyłam w siebie i wystąpiłam w konkursie jako Wiosna, z prezentacją swojej opowieści o siostrzyczkach z ilustracjami. Było to niezapomniane przeżycie…

Bajka uczy nas miłości do naszych bliskich; szczerych i przyjaznych relacji. Księżniczka łąk Kwiatusia, bardzo kochając swoją siostrzyczkę Bagnusię, pomogła jej wrócić do życia i znaleźć przyjaciół. Bajka miała tytuł „Bajka o przyjaźni”, bardzo spodobała się organizatorom i uczestnikom konkursu. To był dobry początek.

W krótkim czasie bajka została dopracowana i przetłumaczona na język ukraiński, angielski i niemiecki. To była wielka praca, w której wspierał mnie mój tata, a dzięki sponsorom moja książeczka „Dwie siostrzyczki” została wydana dla dzieci w języku polskim i ukraińskim z ilustracjami i kolorowankami. Bardzo dziękuję nauczycielce języka polskiego TKPZL w Stryju Barbarze Włodarczyk za pomoc i korektę tekstu w języku polskim.

Życzę wszystkim zdrowia, radości i nadziei. Przecież znów przyjdzie wiosna! I znów Kwiatusia pomoże swojej siostrzyczce… Mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończy się kwarantanna i konkurs „Znasz-li ten kraj?” będzie odrodzony!

Marta Prynda
wielokrotna uczestniczka konkursu „Znasz-li ten kraj?”, autorka książki „Dwie siostrzyczki”
e-mail: martaprynda06@icloud.com

Tekst ukazał się w nr 9 (373), 18–31 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X