Pamięci prof. Romany Cielątkowskiej

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 stycznia 2016 r. zmarła architekt i konserwator zabytków prof. Romana Cielątkowska.

Nieoceniona Pani Roma uratowała od zagłady wiele zabytków na terenie krajów Europy Wschodniej, w tym na Ukrainie i w Polsce. Zawdzięczamy jej m.in. rekonstrukcję drewnianego kościoła z Jazłowczyka i przeniesienie go do lwowskiego Muzeum Architektury Ludowej i Kultury (Skansen „Gaj Szewczenki”) w 2013 r. oraz renowację zabytkowego, stuletniego kościoła w Rozłuczu w 2015 r., a w Polsce rekonstrukcję ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej z Kupnej i przeniesienie jej – zgodnie z wolą parafian – do Godkowa w 2012 r.

Była autorką wielu publikacji poświęconych architekturze. Część tych publikacji dotyczyła Lwowa.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30.01.2016 r. w Starogardzie Gdańskim. W tym samym czasie w Skansenie we Lwowie w greckokatolickim kościele Miłosierdzia Bożego o godz. 11:00 odprawiona została msza św. w obrządku rzymskokatolickim, a następnie nabożeństwo w kościele przeniesionym z Jazłowczyka. Uroczystościom religijnym przewodniczyli o. Władysław – proboszcz parafii św. Antoniego oraz o. Justyn – proboszcz Kościoła Miłosierdzia Bożego.

Cześć Jej Pamięci!

Konsulat Generalny RP we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X