Pamięć wciąż żywa

Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej uczniowie klasy maturalnej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny zaprezentowali kompozycję słowno-muzyczną.

Zabrzmiały wiersze polskich poetów, piosenki z okresu wojny i poświęcone tematyce wojennej. Na uroczystość przyszli uczniowie i zaproszeni goście.

Pani konsul Longina Putka podziękowała uczniom: mimo zbliżającej się matury, zechcieli poświęcić swój czas na uczczenie tak szczególnej rocznicy. – Nie wolno zapomnieć, że Polska była krajem, na terenie którego wojna toczyła się najdłużej i najtragiczniej.

Pani Teresa Dutkiewicz, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, z ogromnym wzruszeniem – jak zaznaczyła – słuchała występu uczniów, podzieliła się także wspomnieniami z dzieciństwa, które przypadło na koniec II wojny światowej.

Minęło 70 lat, ale pamięć o wojnie wciąż jest żywa, blizny po tragedii przekazywane są kolejnym pokoleniom i długo jeszcze szpecić będą losy narodów. Pamięć o dramatycznych wydarzeniach, o tragediach, głodzie i śmierci ludności cywilnej trwać musi ku przestrodze.

Alina Wozijan
Tekst ukazał się w nr 9 (229) 15-28 maja 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X