Pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni w Stanisławowie

20 lutego br. Centrum Kultury Polskiej i Dialogu w Iwano-Frankiwsku uczciło pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli dwa lata temu na Majdanie w Kijowie podczas kulminacyjnego momentu Rewolucji Godności.

W holu Centrum została wyeksponowana wystawa „Ukraina – Rewolucja Godności” sporządzona przez Kurier Galicyjski. Wernisaż wystawy prezentuje prace polskich dziennikarzy: Piotra Apolinarskiego, Pawła Bobołowicza, Konstantego Czawagi, Rafała Dzięciołowskiego, Konrada Falęnckiego, Wojciecha Jankowskiego i Eugeniusza Sały, którzy byli na Majdanie w trakcie trwania całego protestu. Zdjęcia przedstawiają wydarzenia od 21 listopada 2013 roku do 22 lutego 2014 roku, oddając niepowtarzalną atmosferę tamtych dni. Wystawę opracował graficznie Leon Tyszczenko.

Minutą ciszy w tym dniu rozpoczęły się zajęcia z języka polskiego, a młodzież wraz z dyrekcją Centrum złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Bohatera Niebiańskiej Sotni Romana Huryka w parku memorialnym na terenie dawnego cmentarza katolickiego przy ulicy Sapieżyńskiej w Stanisławowie.

Święto Bohaterów Niebiańskiej Sotni na Ukrainie obchodzone jest od ubiegłego roku. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ustanowił je specjalnym dekretem w dniu 11 lutego 2015 roku.

Niech Bohaterowie Niebiańskiej Sotni będą przykładem i fundamentem dla nowej ukraińskiej tożsamości narodowej i państwowej, przykładem ludzi, którzy niezłomnie pragnęli wolności i stworzenia nowego społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

Andrzej Leusz

{gallery}gallery/2016/stanislawow_niebianska_sotnia{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X