Otwarcie wystawy „SACRUM” w Stanisławowie

9 lipca br w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowa) została otwarta wystawa „SACRUM”, prezentująca obrazy dziesięciu malarzy, które powstały w czerwcu podczas trzeciego pleneru artystycznego w Bołszowcach.

– Nazwaliśmy ten plener „SACRUM”, zakładając, że to wszystko, co stworzył Bóg jest sakralne, święte. Każdy kwiatek, drzewo, zwierzę, człowiek jest stworzeniem Bożym – powiedział podczas otwarcia Myhajło Dejnega, dyrektor Przykarpackiego Muzeum Sztuki.

Na warsztaty plenerowe przyjechało wielu młodych artystów z Podkarpacia, Lwowa, Tarnopola, Użgorodu, Kijowa, Dnipropetrowska i Doniecka. „Uwielbiam malownicze widoki Bołszowiec. W trakcie pleneru, kiedy rysowaliśmy, przychodzili ludzie, interesowali się, pytali i to było bardzo miłe” – podzieliła się wrażeniami Oksana Percej, malarka z Iwano-Frankiwska.

Podczas pleneru w Bołszowcach artyści rysowali architekturę cerkwi, kościołów i pamiątki dawnego Halicza. „Plener jest to pewnego rodzaju komunikacja pod otwartym niebem. Kiedy wstajesz rano, bierzesz płótno, a na trawie widnieją się jeszcze kropelki rosy. – zaznaczył Bohdan Kuziw, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy.

„Ta wystawa pokazuje charakter i emocje każdego artysty” – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE.

Organizatorami wystawy są Przykarpackie Muzeum Sztuki, klasztor franciszkanów w Bołszowcach i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Wystawę „SACRUM” będzie można oglądać do 20 lipca.

Eugeniusz Sało

{youtube}jyDLJbknTYI{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X