Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Stanisławowie

Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Stanisławowie

Ruszył Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum”. Wiosenna odsłona festiwalu jest realizowana we Lwowie oraz Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Celem wydarzenia jest przede wszystkim popularyzowanie na Ukrainie dorobku artystycznego znanych polskich twórców. To cenione muzyczne wydarzenie przeprowadzone będzie u nas pod hasłem „Polska muzyka naszych czasów na Ukrainie – Karol Szymanowski i Wojciech Kilar”.

W Muzeum Sztuki Przykarpacia 27 kwietnia 2017 roku została otwarta wystawa planszowa autorstwa Elżbiety Jasińskiej-Jędrosz „Karol Szymanowski – życie i twórczość”.

– Wystawa przybliża szerokiemu kręgowi odbiorców sylwetki naszego największego po Chopinie kompozytora Karola Szymanowskiego. Praca powstała w roku 2007 i od tego czasu jeździ po świecie. Objechała wiele miast Polski i Europy Zachodniej. Tutaj jest jej dwudziesta trzecia edycja. Myślę, że zostanie odebrana pozytywnie. – powiedziała przed otwarciem wystawy, jej autorka, Elżbieta Jasińska-Jędrosz.

Zebrana publiczność miała również okazję obejrzeć film „Karol Szymanowski: ukraińskie ścieżki polskiego geniusza”, który przedstawił Oleksander Polaczok, dyrektor Muzeum im. K. Szymanowskiego w Kropywnyckim (Ukraina).

Fot. Andrzej Leusz

– Film opowiada o życiu Szymanowskiego i przedstawia jego „małą Ojczyznę”. Jest to pierwszy tego rodzaju dokument, który powstał w 2015 roku. Można powiedzieć, że jest to również uzupełnienie wystawy, którą dzisiaj możemy oglądać. Pracujemy z organizatorami festiwalu nad tym, aby pokazać to dzieło również na ziemi rodzinnej kompozytora – Kijowszczyźnie. – podkreślił dyr. Polaczok.

W dniu inauguracji festiwalu na Ukrainie odbyła się również konferencja naukowa „Największy po Chopinie a przed Lutosławskim” w ramach której prof. Bohdan Boguszewski, dyrektor muzyczny festiwalu, przybliżył uczestnikom historię powstania oraz rozwoju imprezy w Polsce i na świecie.

– To już trzynasta edycja festiwalu „Sacrum Non Profanum”. Od samego początku staramy się, aby programy muzyczne były na wysokim poziomie i dobrze wykonane. W 2010 roku formułę festiwalu, i tutaj zawsze się uśmiecham, przyniósł nam sam Fryderyk Chopin. Wtedy obchodziliśmy jego 200-ą rocznicę urodzin. Wykonaliśmy wówczas wszystkie jego utwory, które napisał. Był to ewenement na skalę ogólnopolską. Wiadomość o tym przeszła na drugą półkule – do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaliśmy zaproszeni. Część Festiwalu odbyła się Nowym Jorku. Dzisiaj mamy na Ukrainie odsłonę z Karolem Szymanowskim i Wojciechem Kilarem. Jak wiemy, obaj urodzeni byli na tych terenach i są wielkimi postaciami świata kultury, sztuki, nauki. – powiedział prof. Bohdan Boguszewski.

W spotkaniach w Muzeum Sztuki Przykarpacia (dawnej kolegiacie) wziął także udział konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, który jest współorganizatorem imprezy.

– Cieszę się bardzo, że dzisiaj rusza jeden z największych projektów muzycznych, które w tym roku na ziemi lwowskiej i stanisławowskiej będą się odbywały. Ciekawą postacią związaną z Ukrainą, dzisiejszą środkową Ukrainą, jest Karol Szymanowski, który się urodził w Tymoszówce a swoje późniejsze życie spędził w Zakopanym. To miasto zainspirowało go do wprowadzenia do swojej sztuki elementów huculszczyzny – muzyki ludowej. I dzisiaj jadąc z Zakopanego na Przykarpacie, tutaj do Stanisławowa (Iwano-Frankiwska), mówimy o tym w cieniu Gorganów i Czarnogóry, czyli tych samych Karpat, pod którymi on wiele lat mieszkał w Zakopanym.

Wieczorem tego dnia w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca w Czernichowie „Siwerskie Klejnoty”. Ukraiński zespół przedstawił licznej publiczności swoje ciekawe osiągnięcia artystyczne.

Warto podkreślić, że taka forma działania festiwalu może się stać doskonałym narzędziem promującym dorobek twórców obu Narodów i piękno sąsiednich Krajów. Może to dać początek współpracy artystycznej zakończonej wspólnymi wykonaniami dzieł, czerpiących również inspiracje z muzyki korzeni.

Andrzej Leusz

Źródło: ckpide.eu

Zobacz galerię zdjęć: Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Stanisławowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X