Oświadczenie MSZ RP w sprawie incydentu we Lwowie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z wybuchem niezidentyfikowanego przedmiotu na Cmentarzu Obrońców Lwowa, do którego doszło 13 marca 2018 r. w godzinach wieczornych. Jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach.

Ministerstwo potępia działania osób odpowiedzialnych za ten akt i oczekuje, że czynności podjęte przez właściwe służby ukraińskie doprowadzą do szybkiego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz ustalenia i ukarania jego sprawców. Liczymy, że władze Ukrainy, które potępiły ten incydent, zapewnią należytą ochronę polskim miejscom pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych.

Ze względu na nieprzewidywalną sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w miejscach publicznych Ministerstwo przypomina, że na całym terytorium Ukrainy zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ministerstwo apeluje o śledzenie ostrzeżeń publikowanych na stronie internetowej MSZ i zapoznawanie się z treścią poradnika „Polak za granicą” https://polakzagranica.msz.gov.pl/ przed podróżą oraz każdorazowe zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Czytaj także: Na teren Cmentarza Orląt wrzucono materiał wybuchowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X