Olimpiada literatury i języka polskiego na Ukrainie Fot. Andrzej Borysewicz

Olimpiada literatury i języka polskiego na Ukrainie

W sobotę 20 lutego w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyła się olimpiada literatury i języka polskiego. Wzięło w niej udział 20 uczniów szkół średnich z polskim językiem wykładowym ze Lwowa oraz Iwano-Frankiwska. Bodźcem dla uczniów do nauki polskiego jest indeks na studia w Polsce i stypendium.

Olimpiada składa się z kilku części: dyktando, słuchanie ze zrozumieniem, zadania gramatyczne, czytanie ze zrozumieniem, rozprawka oraz część ustna. Zadania były dość czasochłonne.

– Olimpiada ogólnie nawet mi się spodobała. Najłatwiej mi poszła rozprawka – podzieliła się wrażeniami Magdalena Siwakowska, uczennica szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. – Najtrudniejsze dla mnie było dyktando, trzeba było słuchać bardzo uważnie, by prawidłowo ustawić znaki przestankowe. Na część ustną wybrałam cztery utwory, jeden z nich to „Niestatek” Jana Andrzeja Morsztyna, mój ulubiony utwór, omawiamy go często z mamą, także interpretujemy go na różne sposoby.

Dla większości uczniów olimpiada była wielkim sprawdzianem znajomości języka polskiego przed egzaminami na studia. Wszyscy uczestnicy pochodzą z polskich rodzin i uczą się w polskich szkołach, więc chociaż poprzeczka była postawiona wysoko, nie miało być zbyt trudno. Co do zadań olimpiady, zdania się podzieliły, dla kogoś było najtrudniej napisać rozprawkę i poprawnie ułożyć swoje myśli, dla innych – zadania gramatyczne.

– Szczerze mówiąc, było dość ciężko. Zadania nie były łatwe, było dużo skomplikowanych zdań. Planuję studiować prawo, więc wiedza polonistyczna bardzo mi się przyda – powiedział Marcin Nitkiewicz, uczeń szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Już przed częścią ustną komisja mogła podzielić się niektórymi wynikami. Członek jury Renata Klęczańska, skierowana przez ORPEG nauczycielka języka polskiego w liceum nr 3 w Stanisławowie, powiedziała, że uczniowie wykonali wszystkie zadania, mimo iż według zdania uczestników poprzednich olimpiad, tegoroczna była trudniejsza.

Sprawdzian był też niełatwy pod względem psychologicznym, gdyż uczniowie przyzwyczaili się już do nauki zdalnej i olimpiada okazała się dla nich trochę stresująca.

– Jest dla mnie dużą radością, że mimo okoliczności zewnętrznych tegoroczna olimpiada cieszy się dość dużym zainteresowaniem – powiedziała Ewelina Kasprzyk, nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG. – To duże wyzwanie, na dość wysokim poziomie, i jako członek komisji muszę wyznać, że jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Mam wrażenie, że ten poziom z roku na rok wzrasta. Cieszymy się, że zainteresowanie językiem polskim, kulturą, tradycją jest wciąż żywe, nie gaśnie.

Na laureatów olimpiady będą czekać kolejne etapy – rejonowy oraz krajowy. Na trzeci etap zawodów (ogólnopolski) zapraszani są najlepsi uczestnicy niższych etapów – młodzi Polacy mieszkający poza granicami kraju. Organizatorem konkursu jest Komitet Główny Olimpiady Polonistycznej przy współpracy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Natalia Czorna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X