Odrodzona „Pogoń” Lwów ma już trzy lata!

Odrodzona „Pogoń” Lwów ma już trzy lata!

Wśród niepokojących informacji medialnych o coraz gorszej kondycji finansowej klubu, braku pomocy ze strony PZPN i MSZ, 10 października minęła trzecia rocznica reaktywowania „Pogoni”. Mimo problemów finansowych, „Pogoń” Lwów jednak ciągle walczy o coraz lepsze wyniki sportowe i podejmuje kolejne inicjatywy, nie tylko stricte sportowe. Przypomnijmy o tym co działo się u „Pogoni” w ostatnim czasie…

W trakcie wrześniowego Przeglądu Współczesnych Filmów Polskich we Lwowie mogliśmy przekonać się, że „Pogoń” to nie tylko piłka nożna. Wśród imprez towarzyszących Przeglądowi „Pogoń” zorganizowała grę terenową „Śladami przedwojennych kin Lwowa”, w której uczestniczyło aż dziewięć grup. Uczestnicy mieli okazję lepiej poznać historię miasta, aktywnie spędzając czas. Była to kolejna z serii gier ulicznych, organizowanych przez sekcję kolarską LKS.

W końcu września, prezes Marek Horbań wraz z przedstawicielami klubu miał niezwykłą okazję spotkania z jednym z przedwojennych graczy juniorów „Pogoni” Lwów, panem Zbigniewem Kurtyczem, znanym polskim artystą, wykonawcą piosenki „Cicha woda”. Członek składu juniorów, który w 1937 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski, dziś ma 93 lata i jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym przedwojennym Pogoniarzem. Pan Kurtycz został wyróżniony przez obecnego prezesa odznaką Członka Honorowego Klubu. Otrzymał również piłkę z podpisami obecnego składu seniorów oraz szalik „Pogoni”. Spotkanie to było okazją do rozmowy o tradycjach sportowych Lwowa, przedwojennej piłce oraz jej młodych kontynuatorach, którym pan Kurtycz życzył sukcesów sportowych.

We wrześniu drużyna „Pogoni” została zaproszona przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz „Wartę” Poznań na mecz z okazji 100- lecia poznańskiego klubu. Mecz dwóch legend piłkarskich cieszył się sporym zainteresowaniem. Miłym zaskoczeniem dla kibiców LKS-u był remis osiągnięty z pierwszoligową polską drużyną w Poznaniu. Podczas pobytu w Wielkopolsce, „Pogoń” rozegrała również mecz z „Polonią” Leszno, który zakończył się wynikiem 3:0 dla gospodarzy.

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych, jak co roku, jest okazją do uaktywnienia sympatyków lwowskiej „Pogoni”. Pogoniarze zachęcają wszystkich do włączenia się w akcję „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, koordynując zbiórkę zniczy wśród środowisk sportowych w Polsce. Przy tej okazji, przypominamy sportowcom o takich postaciach jak spoczywająca na Łyczakowie rodzina Kucharów, bez której trudno wyobrazić sobie historię polskiej piłki nożnej.

Miniony sezon był dla piłkarzy pierwszym sezonem w tak wysokiej – trzeciej lidze. „Pogoń” zakończyła go na siódmym miejscu w tabeli, co można uznać za dobry wynik. O wiele lepiej natomiast zaprezentowali się nasi juniorzy, którzy osiągnęli trzecie miejsce w tabeli. Napastnik Roman Marszałek został królem strzelców i dzięki jego dobrej grze młodzi Pogoniarze w niektórych meczach zdobywali nawet po 10 bramek.

Mamy nadzieję, że sytuacja pozwoli kontynuować działalność, która obecnie niestety stoi pod znakiem zapytania. Bynajmniej nie przez brak zaangażowania działaczy, ale przez brak funduszy, bez których nie sposób zorganizować jakiegokolwiek wyjazdu na turniej czy nawet treningu. Dlatego na razie zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia działalności Szkółki Piłkarskiej dla dzieci. Wierzymy, że jest to tylko chwilową przerwa, a trzecie urodziny reaktywowanego klubu nie były ostatnimi.

Źródło: pogon.lwow.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X