Odpust parafialny w katerdrze lwowskiej fot, Aleksandr Kuśnierz/Nowy Kurjer Galicyjski

Odpust parafialny w katerdrze lwowskiej

Jak co roku 15 sierpnia w Katedrze Lwowskiej uroczyście obchodzono odpust parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. We mszy odpustowej udział wzięli: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk, przedstawiciele konsulatu RP we Lwowie na czele z p. Konsul Elizą Dzwonkiewicz oraz przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja, a także licznie Polacy ze Lwowa.

fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurjer Galicyjski

W swoim kazaniu ks. Biskup wspomniał o wydarzeniach historycznych związanych z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej, opiekunki miasta Lwowa. O Jej orędownictwie w trudnych czasach. Powiedział między innymi „Jesteśmy dzisiaj, naprawdę, częścią historii. Na naszych oczach ta historia się dzieje, mimo tego, że jest bolesna, że dotyka wszystkich nas. Nie jest to łatwe do przeżycia. Może kiedyś ktoś będzie o tym wspominał z radością, że udało mu się przeżyć, że przetrwał, ale dzisiaj, jest to wszystko ponad nasze siły, ponad nasze rozumienie i ludzkie przyjęcie. Jest to nie do zrozumienia, dla tego dzisiaj jeszcze raz potrzebujemy wrócić do historii. Tak jak było w 1656 roku, zawierzenie, potrzebujemy dzisiaj takiego zawierzenia. Tak jak w czasach komuny tutaj była oaza życia i było mnóstwo ludzi, którzy się gromadzili, bo nie było innych miejsc, bo były ograniczenia, prześladowania. Tak samo i dzisiaj, to miejsce jest otwarte i czeka, aby dalej być oazą łaski, oazą życia”.

Po Mszy świętej odbyła się procesja eucharystyczna dookoła katedry, w której licznie wzięli udział wierni ze Lwowa i okolic.

fot. Aleksander Kuśnierz/ Nowy Kurjer Galicyjski

Julia Bert

X