Obchody w Kutach w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

W Kutach nad Czeremoszem odbyły się obchody upamiętnienia 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.

Wieczorem 17 września w Kutach nad Czeremoszem, gdzie 80 lat temu odbyło się ostatnie posiedzenie rządu II RP, odprawiono mszę św. w kościele parafialnym oraz odsłonięto pamiątkową tablicę. To w tej świątyni 17 września 1939 roku, przed przejazdem do Rumunii, była sprawowana msza św. za Ojczyznę, w której uczestniczyli przedstawiciele ówczesnych polskich władz: prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Edward Rydz-Śmigły i premier Felicjan Sławoj Składkowski.

W obchodach uczestniczyli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, kierownik Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału z Polakami za granicą, Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej, Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Fundacji Ormiańskiej, Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Przed rozpoczęciem liturgii list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki.

Słowo do zgromadzonych w świątyni wygłosił również minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W imieniu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię ks. Kazimierz Halimurka.

W czasie wizyty do Kut delegacja z Polski zwiedziła pozostałości polskiej strażnicy na dawnej granicy polsko-rumuńskiej. Goście również udali się na miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach polskich Ormian oraz w miejscu pierwotnego pochówku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/80_rocznica_kuty_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X