Obchody Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Orląt

Mszą świętą w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Cudu nad Wisłą.

W liturgii udział wzięli konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wraz z konsulami i pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej, delegacje szkół, towarzystw i organizacji polskich ze Lwowa, duchowni i siostry zakonne.

Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej o. Edward Kawa. W homilii nawiązał do 1656 roku, kiedy to król Jan Kazimierz złożył śluby w katedrze lwowskiej, ogłaszając Matkę Boską Królową Korony Polskiej. – Jest to dla nas znak, abyśmy dzisiaj jeszcze raz odnowili to zawierzenie, aby każdy z nas jeszcze raz powiedział świadomie: Panie proszę Cię, aby twoja Matka wzięła mnie w obronę – podkreślił duchowny.

Biskup lwowski dodał także, aby modlić się za żołnierzy, którzy sto lat temu polegli na naszej ziemi. – Szczególnie dzisiaj oddajemy cześć i wdzięczność wojsku polskiemu, które walczyło z bolszewizmem zagrażającym nie tylko Ojczyźnie, ale też kościołowi. Ale również modlimy się za żołnierzy ukraińskich, którzy razem z naszymi żołnierzami walczyli przeciwko temu wielkiemu nieszczęściu, jakim był bolszewizm, który miał na celu zniszczyć wszystko co święte i wieczne – powiedział biskup Kawa.

Na zakończenie Mszy św. oddając hołd tradycji w uroczystość Matki Bożej Zielnej zostały poświęcone zioła i kwiaty.

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2020/odpust_katedra_wniebowziecie_15_sierpnia_wysoczanska{/gallery}

Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy i strzelców, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a także lwowscy Polacy złożyli wieńce i zapalili znicze. Kwiaty złożono również przy pomnikach lotników amerykańskich i francuskich. Ze względu na wzrost liczby zachorowań na COVID-19 na Ukrainie, we lwowskich obchodach nie mogli wziąć udziału żołnierze Wojska Polskiego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie Janusz Balicki zaznaczył, że od wielu lat w dniu 15 sierpnia Polacy Ziemi Lwowskiej spotykają się na Cmentarzu Obrońców Lwowa. – Tutaj możemy oddać hołd tym pokoleniom żołnierzy, którzy w różnych okresach historycznych walczyli o państwo polskie – powiedział.

Janusz Balicki także podkreślił, że w tych szczególnych dniach jest wiele miejsc pamięci do odwiedzenia. – Będziemy się starać, żeby każda mogiła żołnierska była doprowadzona do porządku. Będziemy modlić się, składać kwiaty i zapalać znicze, aby oddać hołd każdemu żołnierzowi polskiemu – podsumował.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zaznaczyła, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i obchody Święta Wojska Polskiego są nierozerwalnie związane. – Polacy zawsze oddawali sprawy najważniejsze – wolności, niepodległości – pod opiekę Najwyższego i Matki Boskiej. W czasie Bitwy Warszawskiej, po zdobyciu radiostacji sowieckiej, Polacy, żeby zagłuszać meldunki nadawane przez sowietów, czytali na antenie obszerne fragmenty Pisma Świętego – powiedziała.

Konsul generalny RP również podkreśliła, że Bitwa Warszawska 1920 roku była jednym z elementów wojny polsko-bolszewickiej. – Znajdujemy się na ziemi, na której front południowo-wschodni miał swoje wydarzenia. Za tydzień będziemy obchodzić stulecie wielkiego tragicznego boju pod Zadwórzem. Później we wrześniu będziemy także w Dytiatynie – podsumowała.

Na zakończenie przy Pomniku Chwały wspólnie odśpiewano „Rotę”.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2020/swieto_wojska_polskiego_15_sierpnia_salo{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X