Obchody Święta Niepodległości Polski we Lwowie Fot. Eugeniusz Sało

Obchody Święta Niepodległości Polski we Lwowie

– Pytam ciebie bracie i siostro ile w naszym życiu jest Polski? Ile w naszej modlitwie jest Polski? Ile w naszym domu jest Polski? Ile w codziennej rozmowie z ludźmi jest w nas Polski? Ile jest, a ile powinno być? Powinno być jej tyle, ile mamy miłości do Boga, ile mamy honoru w sobie, ile poczucia, że jesteśmy tymi z pod znaku biało-czerwonej flagi i orła w koronie – mówił podczas homilii do polskiej społeczności Lwowa o. Sławomir Zieliński.

Obchody Święta Niepodległości Polski we Lwowie rozpoczęły się od mszy św. w Bazylice Metropolitalnej, po mszy Polacy złożyli kwiaty i znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Powtarzając za ks. Piotrem Skargą o. Sławomir Zieliński zaznaczył: „Jednoczyła się Polska i wzrastała jak dąb, którego nic nie zdołało zniszczyć, dlatego, że ten dąb – Ojczyzna, Polska miała swoje zakorzenienie w Chrystusie”. Dodał również, że Polska jest przykładem wśród innych narodów świata, połączenia Boga z honorem, honoru z Ojczyzną, Ojczyzny z Bogiem.

Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Polacy mieszkający na Ziemi Lwowskiej i rodacy z Polski odmówili wspólną modlitwę. Następnie Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze na mogile zbiorowej Cmentarza Obrońców Lwowa.

– Cmentarz Orląt jest szczególnym pomnikiem polskiej chwały i polskiego żołnierza. Dzisiaj mamy okazję po raz kolejny oddać hołd tym wszystkim, którzy tu leżą – powiedział Jarosław Drozd, konsul generalny RP we Lwowie.

– U stóp grobu nieznanego żołnierza chcę podziękować wam, że tak licznie przybyliście tutaj, aby uczcić tych, co oddali życie za wolną i niepodległą naszą Ojczyznę – powiedział Emil Legowicz, prezes TKPZL.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach. Największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 21 (217) 18–27 listopada 2014

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X