Obchody Święta Niepodległości Polski we Lwowie fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Obchody Święta Niepodległości Polski we Lwowie

Uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się lwowskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Bazylice Metropolitalnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zgromadzili się Polacy ze Lwowa i ziemi lwowskiej, rodacy z Polski, polscy dyplomaci oraz żołnierze polskiej grupy zadaniowej, stacjonujący na poligonie w Jaworowie.

Mszy świętej przewodniczył ksiądz Jacek Eliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego imienia Świętego Józefa Bilczewskiego w Brzuchowicach. W homilii kaznodzieja nawiązał do słów świętego Jana Pawła II na temat wolności, która jest nam dana i zadana. – Nie chodzi jedynie o ten dzień, ale taką stałość troski o wolność, która jest nam zadana. I można powiedzieć, że każdego dnia zdajemy ten egzamin z tego, co jest nam zadane – zaznaczył duchowny.

Po mszy świętej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz złożyła życzenia z okazji Święta Niepodległości. – Życzę Państwu, żeby Polska zawsze była blisko, żeby niezależnie od tego, jakie są czasy i gdzie jesteśmy, wszystko co polskie – literatura, sztuka, wspomnienia, kontakty z rodakami – nas wzruszało, żeby było dla nas bardzo ważne – podkreśliła konsul.

Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. To tam na pomniku chwały widnieje napis „Mortui sunt, ut liberi vivamus” („Polegli, abyśmy żyli wolni”). Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, dyplomaci oraz pracownicy konsulatu, delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego, a także rodacy z Polski złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na mogile zbiorowej na Cmentarzu Orląt.

Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy.

– Na Cmentarzu Orląt oddajemy cześć i pamiętamy o polskich żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju – powiedziała harcerka Andżelina Najda.

– Polacy we Lwowie pamiętają o tym święcie i przychodzą tutaj, aby oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli o Niepodległość Polski – dodała harcerka Wiktoria Kułagina.

Nazar Baczyński, Polak ze Lwowa, podkreślił, że 11 listopada jest dla niego szczególnym świętem. – Jestem dumny z bycia Polakiem. I właśnie ten oto kotylion i biało-czerwona opaska na ręce podkreślają moją polskość – zaznaczył.

Do obchodów rocznicowych dołączyło się wielu Rodaków z Polski.

– Wielkim zaszczytem jest dla mnie, że mogłem w tym szczególnym dla każdego Polaka dniu uczestniczyć w uroczystościach w tym wyjątkowym miejscu, czyli na Cmentarzu Orląt Lwowskich, z którego pobrane były prochy do grobu nieznanego żołnierza w Warszawie. My zawsze w Zamościu powtarzamy, że w Warszawie odbywają się główne uroczystości, ale nam jest bliżej do Lwowa – miejsca, w którym także odbywały się walki i tą Niepodległą, którą dostaliśmy w dzierżawę, kultywujemy pamięć o ludziach, którym ją zawdzięczamy – powiedział Tomasz Banach ze Stowarzyszenia „Turystyka z pasją” w Zamościu.

Żołnierze polskiej grupy zadaniowej stacjonujący na poligonie w Jaworowie koło Lwowa wspólnie z polskimi dyplomatami i członkami Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie złożyli kwiaty również przy pomnikach lotników amerykańskich i Francuzów poległych w obronie Polski.

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odwiedzili także groby polskich parlamentarzystów spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim m.in. Franciszka Smolki, Maksymiliana Majakiewicza, Jana Łopuszańskiego, Władysława Nosowicza. Uczczono też pamięć Emilii Chmielowej, wieloletniej prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, która zmarła wiosną tego roku.

– Po złożeniu kwiatów poszliśmy na spacer i na Cmentarzu Łyczakowskim odwiedzaliśmy groby polskich parlamentarzystów i ministrów z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Mieliśmy ministra kolei żelaznych, aprowizacji, takich ministerstw, których dzisiaj już nie ma, ale jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy budowali Polskę. Przy pięknej pogodzie i słońcu, miłej i ciepłej atmosferze dnia świątecznego chodziliśmy i odwiedzaliśmy groby tych, którzy tę Polskę dla nas budowali – podsumowała konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach. Największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X