Obchody polskich świąt narodowych w Tarnopolu

Obchody polskich świąt narodowych w Tarnopolu

Maj w historii Polski jest pełen ważnych dni: 2 maja jest Świętem Flagi oraz Dniem Polonii i Polaków za granicą, a 3 maja to Święto Konstytucji. 12 maja członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu spotkali się na akademii przygotowanej przez uczniów szkoły języka polskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, co stworzyło ciepłą i rodzinną atmosferę. Akademia tradycyjnie rozpoczęła się od wystąpienia prezesa Towarzystwa Piotra Fryza, który powitał gości oraz przybliżył im ideę spotkania.


Uczniowie szkoły języka polskiego przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia z historii Polski – od dynastii Piastów i Jagiellonów aż po tragiczny rok 1795, dramatyczne 

Fot. archiwum Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu

okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz tragiczne losy polskich powstańców walczących o wolność ojczyzny w XIX wieku.


W czasie uroczystości kronika wydarzeń historycznych przeplatała się z patriotycznymi wierszami recytowanymi przez dzieci oraz pieśniami śpiewanymi przez młodzież przy akompaniamencie akordeonu. Kolejnym polskim akcentem była rozbrzmiewająca w tle muzyka Fryderyka Chopina oraz gra na fujarkach utalentowanych muzycznie uczniów polskiej szkoły.

Druga cześć akademii poświęcona była polskim symbolom narodowym, które były tak bardzo ważne dla narodu polskiego po utracie niepodległości i które do dziś pozostają odzwierciedleniem wiary w wolność wszystkich pokoleń, będąc jednocześnie świadectwem jedności Polaków żyjących poza granicami kraju. Na zakończenie, goście akademii oraz występujący uczniowie wspólnie zaśpiewali „Rotę”.

Bogdana Kuryło

Tekst ukazał się w nr 9 (181) 17 – 30 maja 2013


Czytaj też:

Obchody 3 Maja we Lwowie


Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Majowe święta we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X