Obchody Narodowego Święta 3 Maja w Stanisławowie

Obchody święta narodowego 3 maja w Stanisławowie rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla. Mszy przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Władysław Iwaszczak, który wygłosił także homilię.

Następnie licznie zgromadzona społeczność polska Stanisławowa, prezesi i przedstawiciele organizacji polskich tradycyjnie spotkali się przy pomniku Adama Mickiewicza. Po raz pierwszy wystąpił poczet sztandarowy flagi biało-czerwonej. Odśpiewano hymn Polski i Rotę, a dzieci z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego recytowały wiersze z okazji narodowego święta. Wszyscy wspólnie złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem wieszcza narodowego.

– Dla każdej osoby, która stała dzisiaj przy pomniku Adama Mickiewicza, był to nadzwyczajnie ważny dzień – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. – Dużo nas dzisiaj było i to dodaje pewności, że Polacy w Stanisławowie są, żyją i mają się dobrze.

{youtube}iC7y5_wVANU{/youtube}

Wolontariusze Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zaznaczyli, że obchody 3 Maja są jednym z ważniejszych świąt w historii Polski i każdego roku są obchodzone również w Stanisławowie. – Kiedy jesteśmy w tak licznym gronie, kiedy śpiewamy wspólnie pieśni, składamy kwiaty, to odczuwamy prawdziwy patriotyzm – zaznaczyła Danuta Stefanko, wolontariuszka Centrum.

Wanda Ridosz, wieloletnia prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego wspomina, że dzisiejsze stanisławowskie obchody 3 Maja są podobne do tych przedwojennych. – Wszystko zaczynało się od uroczystej mszy św., ale były też orkiestry stanisławowskich kolejarzy, których dzisiaj już nie ma. Następnie wszyscy wspólnie składali kwiaty przy pomniku Adama Mickiewicza, tak jak to miało miejsce dzisiaj – opowiedziała Wanda Ridosz.

Po południu wszyscy udali się do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, gdzie w sali głównej na dużym ekranie obejrzeli transmisję z obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na zakończenie zagrała kapela „Wesoły Lwów” ze Lwowa pod kierownictwem Zbigniewa Jarmiłki. Goście ze Lwowa zaprezentowali stanisławowianom, tym młodszym i tym starszym, składankę przedwojennych lwowskich piosenek.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2016/3_maj_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X