Obchody Bożego Narodzenia we Lwowie

– Z naszego lwowskiego Betlejem kolejny raz prosimy o zakończenie i ustanie walk na wschodzie Ukrainy. Przecież jako chrześcijanie modlimy się do tego samego Boga, uznajemy te same przykazania, czytamy to samo Pismo Święte – wezwał podczas pasterki w katedrze lwowskiej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który również w uroczystość Bożego Narodzenia przewodniczył tam mszy św. języku ukraińskim i sumie po polsku.

– Dlaczego zatem nie ma pokoju? – pytał hierarcha. – Ponieważ wielu nie słucha Boga, lecz idzie za radą i poszeptem złego doradcy, który od samego raju nie chciał stanąć po stronie ludzkości lecz zależało mu na skłóceniu i podzieleniu, jak czytamy w biblijnym opisie o Kainie i Ablu – wyjaśnił.

Lwowski metropolita wzywał do modlitw o pokój w tym kraju także w uroczystość Bożego Narodzenia. – Boże Dziecię chce, aby życzliwość, miłość, radość i pokój zakrólowały w naszych sercach – mówił arcybiskup Mokrzycki. –Chrystus przecież po to przyszedł na ziemię, aby nauczyć nas jak żyć, w jaki sposób zwyciężać: zło – dobrem; nienawiść – miłością, kłamstwo – prawdą, obojętność – troską i współczuciem. Dopóki człowiek, nie zrozumie tych wartości i nie odkryje ich bogactwa, to będzie kroczył drogą egoistycznego zaspokajania własnych ambicji. Dlatego na świecie jest tyle miejsc, gdzie walczą między sobą ludzie, jedni jako agresorzy, a inni jako obrońcy swej własności. Podobnie jest i na Ukrainie. Zabrakło sprawiedliwości, miłości i pokoju, a ich miejsce zajęła niesprawiedliwość, nienawiść i wojna. Na takim fundamencie nie zbuduje się bezpiecznego państwa i szczęścia obywateli – zaznaczył.

Życzenia świąteczne lwowskim katolikom złożyli obecni na pasterce lwowski greckokatolicki biskup pomocniczy Wołodymyr Hruca i przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeg Syniutka.

W ostatnie dni przedświąteczne arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podzielił się opłatkiem w Domu Miłosierdzia św. Zygmunta Gorazdowskiego w Brzuchowicach z ubogimi w ośrodku Caritas-Spes archidiecezji lwowskiej i w ośrodku dla bezdomnych lwowian, który prowadzą albertyni.

W Wigilię Bożego Narodzenia arcybiskup Mokrzycki także udostępnił hol Lwowskiej Kurii Metropolitalnej dla pasterki w parafii Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ grekokatolicy, z którymi oni wcześniej współużytkowali dawny kościół seminaryjny nie wpuścili łacinników do tej świątyni. Również nie zezwolili im wejść i sprawować tam nabożeństwa w uroczystość Bożego Narodzenia i w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/czawaga_wigilia_2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X