Obchody 98. rocznicy Święta Niepodległości Polski we Lwowie

Uroczystą mszą św. w bazylice metropolitalnej w intencji Ojczyzny rozpoczęły się we Lwowie obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– To tutaj 1 kwietnia 1656 roku król Polski Jan Kazimierz złożył uroczyste ślubowanie, oddając Polskę szczególnej opiece Matki Bożej. To we Lwowie po raz pierwszy zwrócono się do Matki Bożej tytułem Królowo Polski. Tamte wydarzenia przyczyniły się do mobilizacji narodu w walce z najeźdźcą – mówił podczas homilii do polskiej społeczności Lwowa ks. infułat Józef Pawliczek, który przewodniczył mszy św. – Pamiętam i wielu z was starszych też to sobie przypomina, jak w stanie wojennym w Polsce śpiewaliśmy „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną racz nam WRÓCIĆ, Panie”. Ówczesnym władzom komunistycznym bardzo się to nie podobało. Dziękujmy Bogu, że teraz możemy śpiewając prosić „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” – podsumował wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej.

{youtube}cWvpvvraHyw{/youtube}

Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Obrońców Lwowa. To tam na pomniku chwały widnieje napis „Mortui sunt, ut liberi vivamus” („Polegli, abyśmy żyli wolni”). Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy i strzelców oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Następnie Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego oraz rodacy z Polski złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na mogile zbiorowej na Cmentarzu Orląt.

– To jest część historii Polski. Tutaj spoczywa wielu bohaterów, od powstania kościuszkowskiego, poprzez powstania styczniowe, listopadowe, obrońcy Lwowa. Mnóstwo ludzi, którzy walczyli o to, żebyśmy dzisiaj byli wolnym krajem. Składając dzisiaj wieńce byłem szczęśliwy, że mogłem tym ludziom oddać hołd tu we Lwowie. Bo dzisiaj Polska jest pięknym, wolnym, europejskim państwem i dlatego tym ludziom należy się szacunek. Łezka w oku się kręci, że na tym przepięknym cmentarzu jest coś takiego co trudno wyrazić słowami – powiedział Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie.

– 98. rocznica Święta Niepodległości Polski obchodzona tutaj we Lwowie, a szczególnie na cmentarzu Łyczakowskim ma szczególny charakter. Tutaj te słowa: za niepodległość, za wolność, za to żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju nabierają szczególnego znaczenia. Tutaj leżą nasi bohaterowie, którzy za tę wolność oddali to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Cześć i Chwała Bohaterom! – powiedział Janusz Hamryszczak, wiceprezydent Przemyśla.

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty” Marii Konopnickiej przy grobie nieznanych żołnierzy.

– Dzisiaj mamy wspaniałe Święto Niepodległości Polski. O naszą niepodległość walczyli nasi ojcowie i dziadkowie. Mój ojciec walczył pod Monte Casino, a ja zostałam z całą rodziną we Lwowie i stąd nie wyjadę. Był czas, że nie można było tutaj przychodzić. Dzisiaj przychodzimy, możemy złożyć kwiaty nieznanym żołnierzom. I to jest dla nas wielki zaszczyt, że możemy tutaj być, trwać i reprezentować nasze polskie środowisko – powiedziała Teresa Dutkiewicz, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

– Przychodzimy tutaj aby podziękować tym, którzy polegli za Niepodległość Polski. W hołdzie uznania składamy kwiaty na mogile zbiorowej. To jest obowiązek każdego Polaka, który ma Polskę w sercu. Pamiętamy o piłkarzach Pogoni z czwartego pułku, którzy polegli w obronie Zadwórza i oddali swoje życie za niepodległość naszego państwa. Ten patriotyzm i poznawanie historii jest nadal kontynuowany w działalności klubu – powiedział Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.

Po południu w Pałacu Młodzieży miała miejsce uroczysta akademia zorganizowana przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Wypełniona sala pałacu odśpiewała hymny narodowe Polski i Ukrainy. Zespoły polskie ze Lwowa i obwodu lwowskiego tańczyły, śpiewały polskie piosenki, recytowano też wiersze patriotyczne. Podczas koncertu wystąpiły również zespoły ukraińskie z Pałacu Młodzieży i pałacu kultury im. Chotkewycza.

– Święto Niepodległości Polski to jest nasze rodzinne święto. Bardzo się cieszę, że w tym dniu my, Polacy, możemy zrobić naszą polską akademię. Życzę wszystkim, żeby to święto przyniosło wiele radości, zadowolenia i szczęścia – powiedział Emil Legowicz, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach. Największe obchody z udziałem prezydenta i władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Eugeniusz Sało

{gallery}gallery/2016/11_listopada_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X