Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.

W obchodach wzięli udział: konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Lwowa Andrij Sadowyj, rektor Politechniki Lwowskiej Jurij Bobało, władze lwowskich uczelni wyższych, społeczności akademickiej i duchowieństwo. Podczas uroczystości zabrzmiały hymny państwowe Ukrainy i Polski. Zebrani uczcili pamięć zamordowanych profesorów minutą ciszy.

{youtube}drJ2374Qpc0{/youtube}

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że hitlerowcy wymordowali przedwojenną polską elitę naukową. – To była elita polskiego narodu wyniszczona według pewnego planu, który Niemcy realizowali tutaj, we Lwowie, jak i w Krakowie, gdzie również zamordowano polskich profesorów. Śmierć każdego człowieka jest wielką tragedią, ale kiedy morduje się i unicestwia elitę narodu, jest to tragedia podwójna, bo na jakiś czas przekreśla się możliwość rozwoju tego państwa. Mamy świadomość, że wśród zamordowanych profesorów byli wybitni naukowcy, którzy mogli jeszcze dużo wnieść tak do polskiej, jak i do światowej nauki – powiedziała dyplomata.

Jurij Bobało, rektor Politechniki Lwowskiej zaznaczył, że wspólne obchody łączą i pogłębiają ukraińsko-polskie stosunki. – Na pamiątkę tych strasznych wydarzeń spotykamy się tutaj, aby nie zapomnieć o tym, co się tutaj wydarzyło oraz aby to się więcej nie powtórzyło – podkreślił Jurij Bobało. – Na prośbę i w imieniu przyjaciół z wielu polskich uczelni i polskich miast złożono wieńce przy pomniku na Wzgórzach Wuleckich. Gdyby nie pandemia koronawirusa, jak co roku, byliby tutaj razem z nami. Chcę dodać, że podobny pomnik znajduje się we Wrocławiu. Tam coroczne uroczystości odbywają się 7–8 listopada. My również oraz rektorzy innych lwowskich uczelni jesteśmy zapraszani i składamy wspólnie z Polakami wieńce przy tym pomniku – podsumował rektor Politechniki Lwowskiej.

Na zakończenie wspólnej modlitwy w intencji pomordowanych profesorów polskich przewodniczyli: o. Dawid Omieciński, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i kapelani Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Lwowskiego. Jutro przedstawiciele polskich organizacji Lwowa zgromadzą się przy „starym pomniku” – krzyżu na Wzgórzach Wuleckich, aby uczcić pamięć zamordowanych tam profesorów polskich.

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie z rąk nazistowskich oprawców zginęło 25 profesorów lwowskich uczelni wraz z członkami ich rodzin i przyjaciółmi.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X