Obchody 330. lecia Odsieczy Wiedeńskiej

Obchody 330. lecia Odsieczy Wiedeńskiej

Z okazji obchodów 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w dniach 12–14 września została przygotowana Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Inicjatorem jej przeprowadzenia było Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Jaworowie. Obrady uroczyście rozpoczęły się w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

Uczestnicy wędrowali śladami króla Jana III Sobieskiego. Po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej goście przybyli do Jaworowa. W kościele parafialnym ks. Marek Niedźwiecki powitał uczestników konferencji, odprawił w ich intencji mszę św. i wygłosił homilię. Po zakończeniu liturgii złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą króla Jana III Sobieskiego.

Tablica upamiętniającą Jana III Sobieskiego w Jaworowie i tablica ku czci bpa Szumlańskiego we Lwowie (Fot. Konstanty Czawaga)Przed spotkaniem naukowym w Domu Kultury „Sokół” uczestników konferencji powitali przedstawiciele konsulatów – polskiego i austriackiego, władz polskich Jarosławia i Lubaczowa oraz władz ukraińskich z Jaworowa. Uczniowie z gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Lubaczowie zaprezentowali na scenie sztukę „Król Jan III Sobieski na zamku w Jaworowie”.

 

Podczas wycieczki goście oglądali pozostałości zamku w Jaworowie, zwiedzali Niemirów, Żółkiew i Olesko, gdzie w 1629 roku urodził się Jan Sobieski.

14 września na murach greckokatolickiej katedry św. Jura we Lwowie odsłonięto tablicę ku czci biskupa Szumlańskiego, który jako kapelan greckokatolicki wziął udział w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 17 (189) 17 – 30 września 2013

 

Obejrzyj galerię:

Obchody 330. lecia Odsieczy Wiedeńskiej


Czytaj też:

Odsiecz wiedeńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X