Obchody 3 Maja we Lwowie

Obchody 3 Maja we Lwowie

Na uroczystości Matki Bożej Królowej Korony Polski, w lwowskiej bazylice metropolitalnej licznie zgromadziła się polska społeczność Lwowa oraz pielgrzymi z różnych terenów Polski. Po zakończeniu nabożeństwa Polacy udali się złożyć kwiaty pod pomnik Adama Mickiewicza.

W imieniu abpa Mieczysława Mokrzyckiego, gości zebranych na mszy św. w lwowskiej bazylice metropolitalnej serdecznie powitał proboszcz ks. prałat Jan Nikiel.

W uroczystości wzięli udział Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch wraz z delegacią lekarzy z Podkarpacia. Obecni byli konsulowie RP we Lwowie. Wystawiono poczty sztandarowe polskich organizacji lokalnych. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który wygłosił homilię, a po zakończeniu liturgii, śladem ślubów Jana Kazimierza, zawierzył wszystkich obecnych Matce Bożej Łaskawej.

Po zakończeniu nabożeństwa Polacy udali się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie przedstawiciele konsulatu generalnego RP we Lwowie, delegacje polskich organizacji we Lwowie oraz goście z Polski złożyli kwiaty.

– Piękna uroczystość, – dzieli się wrażeniami z Kurierem Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch. – Piękna msza św. upamiętniająca święto Trzeciego Maja i święto Matki Bożej Królowej Polski. Wzruszające, że tylu Polaków zgromadziło się dzisiaj w katedrze lwowskiej. Nawet arcybiskup Mokrzycki pokreślił, że po raz pierwszy od pięciu lat polska społeczność Lwowa zgromadziła się tak licznie w katedrze. Ta piękna uroczystość pokazuje nam, że są wartości nieprzemijające. To nie tylko Konstytucja 3 Maja, ale i śluby Jana Kazimierza we Lwowie i orędownictwo Matki Bożej Królowej Polski. Temu orędownictwu dzisiaj wszyscy zostaliśmy zawierzeni. Myślę, że mamy tą Matkę, do której możemy się zawsze zwracać i zawsześmy się zwracali, zarówno w chwilach trudnych, jak i obecnie, bo tego orędownictwa zawsze nam potrzeba – podsumował.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X